Ubytování ALX Obrázek0
Ubytování ALX Obrázek1
Ubytování ALX Obrázek2
Ubytování ALX Obrázek3
Ubytování ALX Obrázek4
Ubytování ALX Obrázek5
Ubytování ALX Obrázek6
Ubytování ALX Obrázek7
Ubytování ALX Obrázek8

Dovolená 50+ Albánie

Albánie - Tirana
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Hotel

Hotely *** (7 nocí)

Pokoje
Funkčně vybavené dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky, všechny s koupelnou a většinou s TV.

Vybavení
Všechny hotely mají recepci, bar a restauraci.

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: přelet charterovým letadlem do Tirany, letištní taxy, ubytování (7 nocí), všechny přejezdy klimatizovaným autokarem/autobusem, stravování: snídaně a večeře, služby průvodce, pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: vstupné do navštívených objektů, služby místních průvodců, služby pro skupinu v systému TGS, další jídla a nápoje k večeřím a jiné osobní výdaje. Orientační náklady na účast v celém programu - cca 125 EUR/os. 

Důležité! Přečtěte si aktuální informace Covid-19 a podmínky vstupu do Albánie.

Název zájezdu v polském jazyce: Zwiedzanie 50+ Albania
Kód zájezdu: ALX

Vzhledem k onemocnění COVID-19 mohou být některé hotelové atrakce/služby časově omezeny a/nebo nemusí být nabízeny.  

Program

Ohridské jezero - Makedonské moře • integrace při společném vaření • ochutnávka vína, sýrů, rakije • Tirana - albánská metropole • bunk'art • Krujë  - albánský Krakov • Gjirokastër a Berat - města-muzea • Butrint - to, co je nejkrásnější ze starověku • perly UNESCO

Den 1
Sraz u stanoviště Rainbow 2 hodiny před plánovaným odletem letadla. Přelet do Skopje pravidelnou linkou. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Přílet do Skopje, přejezd do Ohridu. Ubytování v hotelu a večeře. (Trasa cca 200 km)

Den 2
Po snídani prohlídka Ohridu (zapsaného na seznamu UNESCO). Během procházky uvidíme mimo jiné: antické divadlo, navštívíme pravoslavný kostel sv. Bohorodičky Perivlepty s cennými freskami a také pohoří Plaošnik. Pro zájemce výstup k pevnosti cara Samuela, která se tyčí nad městem. Prohlídku zakončí pohlednicový výhled na pravoslavný kostel sv. Jovana Kanea, který se nachází na útesu vysoko nad vodami jezera. V další části výletu přejezd autokarem k monastýru sv. Nauma (nebo pro zájemce plavba lodí za poplatek cca 20 EUR/os.). Navštívíme prehistorickou osadu na vodě v Zátoce kostí. Monastýr sv. Nauma je to mystickým místem, kde lze podle legendy po přiložení ucha k hrobu světce slyšet tlukot jeho srdce. Následně nás čeká příjemná plavba po pramenech řeky Černý Drim. Ocitneme se na úžasném místě, kde uslyšíme pouze zvuky přírody. Nebude chybět také ochutnávka místních specialit. Večeře a přenocování ve stejném hotelu.

Den 3
Tento den bude plný rozmanitých zážitků - všechny smysly v pohotovosti! Po snídani z nedaleké vesnice Elshani začneme příjemný hodinový trekking po stezkách Národního parku Galičica. Pro zájemce možnost zdolání části tohoto úseku na oslech (za příplatek), díky kterým je vesnice Elshani známá - každý hospodář má alespoň jednoho! Poté nás hostitelé pozvou ke společné přípravě místních makedonských jídel tradičním způsobem: mješano meso, místní pity, saláty, atd. Nebude chybět také místní rakija a víno! Společně připravené pokrmy sníme na zelené terase s výhledem na malebnou vesnici na kopci, Ohridské jezero a se zvukovou kulisou složenou ze zvuků přírody a vystoupení živé kapely hrající makedonskou hudbu. Pro zájemce možnost vyzkoušení ručně vyrobených makedonských kostýmů! Návrat do hotelu, večeře (k večeři sklenka vína na osobu).

Den 4
Po časné snídani odjezd ve směru Albánie. V Beratu (seznam UNESCO) život plyne pomalu, nikdo nikam nespěchá. Obyvatelé města ví jak strávit svůj čas a prožít den příjemně - hraním karet; klábosením o drbech a novinkách. Zde se novinky šíří ústním podáním rychleji než prostřednictvím sociálních médií! Každodenní povinná káva, vařená tureckým způsobem - její vůni, barvě a chuti se nic nevyrovná. Toto je chuť Balkánu! Povinně sladká, a je-li bez cukru, pak nezbytně s trilecem nebo jiným místním zákuskem. Berat se nachází na úpatí dvou kopců - legendárních obrů Tomorri a Shpirag. Řeka vytvořená ze slz dívky, o kterou obři bojovali a oba zahynuli, dělí město na dvě čtvrti: pravoslavnou Goricu a muslimskou Mangalem. Nad městem se tyčí pevnost, odkud lze vidět panorama města. Překvapí nás tvorba Onufriho a jeho inovativní styl psaní ikon, lze se z nich mnoho dozvědět o historii města. V jeho dílech nás udiví slavná Onufriho červená barva, barva, kterou nikdo jiný dříve ani později nedokázal získat. Následně pojedeme ve směru Gjirokastëru. Příjezd do Gjirokastëru. Večeře (k večeři sklenka vína na osobu) a přenocování. (Trasa cca 350 km)
 
Den 5
Po snídani prohlídka Gjirokastëru. Je to město tisíce schodů, město šedých střech - kulturní a jazyková směsice, s úžasnou architekturou kaskádovitě uspořádaných domů, se střechami pokrytými šedou břidlicí místního kamene. Pohled na okolní kopce z pevnosti. Prostor. Není divu, že UNESCO chrání toto město a investuje do něj. V posledním roce zde lze vidět mnoho změn, ale nic nenarušuje styl a ducha města. Před odjezdem do „Země orlů“ doporučujeme přečíst díla básníka Ismaila Dukudu Kadary, který se zde narodil a byl uznávaný a oceňovaný v Evropě. Jeho knihy vyzařují lásku ke Gjirokastëru, ale také poskytují skvělý emoční základ před návštěvou Albánie. Následně přejedeme ve směru města Fier. Zastavíme u fenoménu přírody - Modrého oka (Blue Eye) - pramene, který tvoří počátek řeky Bistrica. Jeho hloubka je dosud neznámá, potápěčům se podařilo sestoupit do 50 m. Křišťálově čistá voda s teplotou 10 stupňů, při pohledu shora, díky získaným přirozeným barvám a pohybu vody působí dojmem pozorujícího oka. Následně návštěva Butrintu (UNESCO) - podle legendy byl založen uprchlíky z Tróje - nachází se v oblasti Národního parku - na místě uctívání Asclepiose. Lze se zde seznámit s historií Albánie - od Ilyrů, přes Řeky, Římany, Benátčany po Osmanskou říši a současnou dobu. Večeře (k večeři sklenka vína na osobu) a přenocování ve městě Fier. (Trasa cca 300 km)
 
Den 6
Snídaně. Přejezd do Drače - nejdůležitějšího přístavu země a jednoho z největších a nejatraktivnějších letovisek. Se socrealistickým centrem města, novodobou promenádou, antickým amfiteátrem a nádhernou písečnou pláží - je to město mnoha tváří, každý zde uvidí jinou z nich. Z Drače se vydáme do města Krujë, nazývaného albánským Krakovem. Nachází se v nedalekých horách a je symbolem a bývalou baštou války proti Turkům. Dlážděná ulice nás dovede k místnímu bazaru, plnému rukodělných řemesel a krásně vytvořeného filigránského stříbra. Nad stánky se vznáší duch albánského obchodního talentu, smíšený s tradicí pohostinnosti a zdvořilosti. Nad městem se tyčí zřícenina pevnosti Skanderbeg a u ní se nachází její moderní verze - muzeum největšího bojovníka - Jiřího Kastrioty Skanderbega. Panorama okolí uchvacuje svou malebností a umožňuje pochopit, proč se o této zemi říká, že je Zemí orlů. Následně se vydáme do Tirany. Ubytování v hotelu a večeře (k večeři sklenka vína na osobu). (Trasa cca 180 km)
 
Den 7
Po snídani prohlídka Tirany, která je hlavním městem Albánie. V hlavním městě začneme objevovat neuvěřitelně rozmanitou tvář stále velmi záhadné a fascinující země, která vlastně až do počátku 90. let byla odříznuta od světa. Rušná Tirana se snaží dohnat ztracený čas. Rytmus ulice se mísí s rytmem každodenního života, k životu se líně probouzejí pouliční podniky a obyvatelé Tirany ve svých Mercedesech, v oblíbené značce automobilů, pomalu vyrážejí ke každodenním povinnostem. Míjejíc kavárny plné do posledního místečka, budeme objevovat symboly města - historickou mešitu, nově zrekonstruované centrum, ocelovo-skleněnou pyramidu, nebo nejstarší věž s hodinami. Následně se přeneseme v čase do doby diktatury Envera Hodži, jejíž historii prozkoumáme v nejtajemnějším ze statisíců albánských bunkrů, nedávno objeveném a zpřístupněném pro veřejnost - v atomovém krytu krutého tyrana. Později se vydáme na zpáteční cestu do Makedonie. Ubytování v hotelu v Ohridu a večeře (k večeři sklenka vína na osobu).

Den 8
Po snídani volný čas. Následně transfer na letiště ve Skopji. Odlet do Polska.
 
Upozornění k programu

- Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
- Průvodce neprovází po městech a muzejních objektech.
- Dámy jsou žádány, aby si vzaly šátek na hlavu - ke vstupu do kostela/mešity.
- Realizaci tohoto zájezdu lze provést na základě občanského průkazu nebo cestovního pasu (dokumenty by měly být platné min. 3. měsíce po datu návratu)!  

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Jiné

UPOZORNĚNÍ!! PRAVIDLA K VYUŽITÍ PROGRAMU:
2 osoby ve stejném pokoji: alespoň jedna z nich musí být starší 50 let, věk spolucestujících osob je bez omezení. Ceny pro všechny osoby u stolu. Na vyžádání je možné ubytovat 3 osoby v 1 pokoji (na přistýlce). 

Poplatek za dítě (do 2 let) je 290 PLN/týden.
 

Víza

Upozornění!!! V případě cestování mladistvých do Albánie
- jestliže mladistvý cestuje pouze s jedním z rodičů, musí mít notářsky ověřený dopis od druhého rodiče, přeložený do angličtiny přísežným překladatelem, který vyjadřuje souhlas druhého rodiče s cestou dítěte do Albánie.
- pokud mladistvý cestuje pod dohledem dospělých osob, které nejsou uvedeny v rodném listu, je opatrovník povinen mít notářský dopis od obou rodičů, přeložený do angličtiny přísežným překladatelem, ve kterém rodiče souhlasí s cestou dítěte do Albánie.
- pokud se mladistvý zúčastní fakultativního výletu na Korfu, pak musí notářsky ověřený dopis zahrnovat také Řecko.

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Pá 08:30 - 16:30

Číslo účtu: 2621338329/0800

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.8 Kč