Ubytování GKM Obrázek0
Ubytování GKM Obrázek1
Ubytování GKM Obrázek2
Ubytování GKM Obrázek3
Ubytování GKM Obrázek4
Ubytování GKM Obrázek5
Ubytování GKM Obrázek6
Ubytování GKM Obrázek7
Ubytování GKM Obrázek8
Ubytování GKM Obrázek9
Ubytování GKM Obrázek10
Ubytování GKM Obrázek11
Ubytování GKM Obrázek12
Ubytování GKM Obrázek13
Ubytování GKM Obrázek14
Ubytování GKM Obrázek15

Gruzie, Arménie - z vrcholků Kavkazu do údolí Arménie (z Kutaisi)

Gruzie
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Hotel

Ubytování
Tříhvězdičkové hotely turistické třídy - obvykle se nacházejí mimo center měst (14 nocí).

Pokoje
Dvoulůžkové (možnost přistýlky), všechny s koupelnou.

Vybavení
Restaurace a bar v hotelu.

Strava
Kontinentální snídaně formou bufetu a večeře nebo obědy dle programu (bufet nebo sety podávané ke stolům).

Místní kategorie
***

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: přelet charterovým letadlem do Gruzie - Batumi, letištní taxy, ubytování (14 nocí během okružní části), přejezdy klimatizovaným autokarem nebo autobusem, stravování: během okružní části (14 snídaní a 11 obědů nebo večeří), služby průvodce a delegáta během pobytové části, pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: vstupné do navštívených objektů, služby průvodců, spropitné, Tour Guide System - celkem cca 175 EUR/os. (platí se povinně průvodci na místě), fakultativní výlety, další jídla na vlastní náklady (10-15 EUR/1 pokrm), nápoje k jídlu a jiné osobní výdaje.

Důležité! Přečtěte si aktuální informace Covid-19 a cestování a podmínky vstupu do jednotlivých zemí.

Název zájezdu v polském jazyce: Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii z Kutaisi
Kód zájezdu: GKM

Program

Gruzínská vojenská cesta a Vysoký Kavkaz • Tbilisi • Mccheta • kláštery Goshavank a Haghartsin • horské jezero Sevan • klášter Svatého kopí • Tatev • Zorac Karer • Vardzia - město vytesané do skály • Batumi - černomořské letovisko

Den 1
Sraz u stanoviště Rainbow 2 hodiny před plánovaným odletem letadla na jednotlivých letištích. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Odlet do Gruzie - Kutaisi. Po příletu transfer do hotelu v okolí města. Volný čas a přenocování (tento den není v hotelu večeře).

Den 2
Po snídani a vystěhování z hotelu prohlídka Kutaisi. Město je osídleno již 4000 let. Bylo hlavním městem starověkého království Kolchida, do kterého podle legendy přišel Jáson s Argonauty pro zlaté rouno. V Kutaisi navštívíme katedrálu Bagrati, stejně jako klášter Gelati (seznam UNESCO) a uvidíme novou budovu parlamentu. Bude také volný čas v místním bazaru. Následně přejezd do Gori, které bylo založeno jedním z nejznámějších gruzinských králů - Davidem IV. Budovatelem (1089-1125). Návštěva domu-muzea Stalina. Uvidíme také opancéřovaný vůz, kterým jel diktátor na Postupimskou konferenci. Následně navštívíme Uplisciche, jednu z nejstarších osad na Kavkaze. Skalní město bylo stavěno od 5. století př. n. l. do pozdního středověku. Nachází se na skalnatém vysokém břehu řeky Kury. Město bylo důležitým obchodním centrem na Hedvábné stezce. Přejezd Gruzínskou vojenskou cestou do Gudauri. Večeře a přenocování v okolí Gudauri. (Trasa cca 300 km)

Den 3
Po snídani výlet do Stepancmindy (česky Svatý Štěpán, dříve Kazbegi) - horského městečka na hranici s Ruskem. Za hezkého počasí se odtud rozprostírá nádherný výhled na vrcholky Kavkazu s masivem Kazbek (5033 m n. m.). Tady přesedneme do terénních aut a dojedeme ke kostelu Cminda Sameba. Fotografie tohoto chrámu ze 14. století je ozdobou všech alb a průvodců po Gruzii. Tento den oběd nebo večeře. Návrat na přenocování v okolí Gudauri. (Trasa cca 60 km)

Den 4
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd do Mcchety, prvního hlavního města a náboženského centra Gruzie (na seznamu UNESCO). Během cesty ještě zastavíme na fotografování u pevnosti Ananuri. Nachází se na hlavní obchodní cestě spojující Černé moře s městy na pobřeží Kaspického moře a existovalo již v dávném starověku. Po několik století byla Mccheta hlavním městem gruzínského království Ibérie. Král Mirian III., který v Mcchetě sídlil, přijal v roce 317 křesťanství, proto také bylo město později sídlem nejvyšších orgánů gruzínské pravoslavné církve. V centru navštívíme katedrálu Sveticchoveli (v překladu Katedrálu životodárných sloupů), která byla po staletí místem korunovace a pohřbu gruzinských králů - podle legendy je zde uloženo Kristovo roucho. Vyjedeme také na vyhlídkové místo u kostela Džvari. Poté přejezd do Tbilisi, ubytování a přenocování. (Trasa cca 140 km) Pro zájemce večeře v gruzínské restauraci spojená s uměleckým programem (za příplatek cca 30 EUR/os.).

Den 5
Po snídani celodenní prohlídka Tbilisi. Uvidíme mimo jiné: nejposvátnější stavbu jižního Kavkazu - katedrálu Nejsvětější Trojice, kostel Metekhi (ze 13. století), který se nachází vysoko nad řekou Kura. Vyjedeme lanovkou k Narikale - starobylé pevnosti tyčící se nad Tbilisi, s nádherným panoramatem města. Přejedeme Rustaveli Avenue - nejdelší ulicí Tbilisi, která se táhne od náměstí Revoluce růží až k náměstí Svobody. Podél ní se nachází mimo jiné: starý parlament, Národní muzeum, stejně jako četné galerie, divadla a kavárny. Návrat do hotelu v okolí Tbilisi, večeře a přenocování.

Den 6
Po snídani přejezd do města Signagi, které se nachází nad údolím Alazani. Leží v oblasti Kachetie, která je známá po celém světě díky vynikajícím vínům. Ve městě uvidíme malebné uličky, hlavní náměstí a pozůstatky opevnění. Prohlédneme si nedaleký ženský klášter v Bodbe - místo posledního odpočinku Svaté Nino - patronky Gruzie. Navštívíme také jeden z místních vinných sklípků, kde ochutnáme místní víno. Během prohlídky oběd. Návrat do hotelu v okolí Tbilisi, přenocování. (Trasa cca 220 km)
 
Den 7
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd k arménské hranici. Po celním a pasovém odbavení přejezd malebnou horskou trasou nejzelenější částí Arménie. Cestou navštívíme klášterní komplex Goshavank z 13. století, který je nejvýznamnějším příkladem středověké arménské architektury. Následně přejezd a prohlídka dalšího klášterního komplexu z této doby - Hagharcin. Tyto dva komplexy zapsané na seznamu UNESCO byly výzkumnými středisky, kde se vyučovaly humanitní vědy, byly vedeny vědecké diskuze a vznikaly vědecké práce. Následně přejezd do Tsaghkadzoru/Jerevanu; večeře, ubytování a přenocování. (Trasa cca 290 km)

Den 8
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd k horskému jezeru Sevan, které je nazýváno smaragdem Arménie. Je to druhé největší sladkovodní horské jezero na světě, které se nachází v nadmořské výšce cca 1900 m. Návštěva kláštera Sevanavank z 8. - 9. století. Takzvaný „Černý klášter“ byl dle legend místem vyhnanství vysoce urozených, stejně jako hříšných duchovních. Ženy zde měly vstup zakázán. Za hezkého počasí, pro zájemce krátký výlet lodí po jezeře Sevan (za příplatek cca 8 EUR/os.). Následně se vydáme do městečka Noratus. Zde navštívíme největší zachovalý hřbitov chačkarů - charakteristických středověkých arménských náhrobních křížů. Následně přejezd přes průsmyk Vorotan (2344 m n. m.) s nádherným výhledem na horské masivy. Další zastávkou je Zorac Karer - „arménský Stonehenge“. Archeologové se domnívají, že kromlech (3000 let př. n. l.) sloužil kdysi jako astronomická observatoř. Večer ubytování v hotelu v okolí města Goris, večeře a přenocování. (Trasa cca 320 km)

Den 9
Snídaně a vystěhování z hotelu. Vydáme se na prohlídku středověkého klášterního komplexu Tatev, který je postaven na vysokém skalnatém ostrohu. Je to jeden z nejkrásnějších arménských klášterů, do něhož se dostaneme nejdelší lanovkou zavěšenou nad hlubokou roklí řeky Vorotan. Na zpáteční cestě do Jerevanu navštívíme klášter Noravank, který se nachází vysoko nad údolím. Klášter je známý díky fascinující architektuře, chačkarům a studním, v nichž se ukrývali mniši během nájezdů. Následně přejezd směrem k údolí Araksu, odkud lze z jednoho místa vidět až čtyři země současně: Arménii, Ázerbájdžán, Turecko a Írán. Na posledním úseku trasy nás bude provázet za hezkého počasí výhled na vrcholky Araratu. Ubytování v hotelu v okolí Jerevanu, večeře a přenocování. (Trasa cca 250 km)
 
Den 10
Po snídani přejezd ke klášternímu komplexu Geghard (seznam UNESCO), kde je uloženo kopí římského vojáka Longinuse, kterým měl být probodnut bok Ježíše Krista. Geghard je klášterním komplexem z 8. století částečně vytesaným ve skále. Následně navštívíme Garni; chrám boha Mitry, který se nachází na místě bývalého letního sídla krále Tiridatese I. Odtud se rozprostírá nádherný výhled do údolí řeky Azat. Odpoledne návrat do Jerevanu, kde uvidíme památník věnovaný obětem arménské genocidy z roku 1915 a dojdeme ke slavné Kaskádě. Inovační architektonická forma měla originálně připomínat 50. výročí začlenění Arménie do SSSR. Byla však dokončena teprve na začátku 21. století, kdy dostala podobu parku - galerie současného sochařství pod širým nebem. Navštívíme také jednu z továren na výrobu arménské brandy. Přejezd do hotelu, večeře a přenocování v okolí Jerevanu. (Trasa cca 120 km)

Den 11
Po časné snídani vystěhování z hotelu a přejezd do duchovního hlavního města Arménie a sídla patriarchů - Ečmiadzinské katedrály. Následně se vydáme směrem ke Gruzínsko-arménské hranici, celní a pasové odbavení. Přejezd malebnou trasou do Vardzie, skalního města-kláštera vybudovaného ve stěně hory Erušetu. Ve středověku sloužila Vardzia jako úkryt během mongolských invazí; byla jedním z nejdůležitějších gruzínských měst. Mohlo zde žít téměř 60 tisíc lidí. Komplex je vytesán do skalní stěny v několika úrovních. Jeho centrem je kostel Nanebevzetí (ze 12. století), který je vyzdoben barevnými freskami. Večeře a přenocování v okolí Achalciche/Bakuriani. (Trasa cca 350 km)
Upozornění! Příjezd do hotelu v pozdních večerních hodinách. 
 
Den 12
Po snídani v hotelu vystěhování a přejezd do Bordžomi, známého gruzínského lázeňského města, kde ochutnáme minerální vodu z pramene v Parku minerálních vod. Budeme se cítit jako lázeňští hosté obklopení vysokohorskou krajinou. Volný čas na procházku v parku. Před příjezdem do Batumi zastavíme ještě v okolí Kutaisi, kde navštívíme jednu z jeskyní. Přejezd do hotelu v Batumi, ubytování, večeře a přenocování. (Trasa cca 380 km)

Den 13
Po snídani prohlídka Batumi. Hlavní město Adžárie je dnes nejznámějším přímořským letoviskem Gruzie. Zdejší pláže jsou všeobecné známé a jedna z nejdelších promenád na světě přitahuje davy turistů. Lze zde obdivovat okouzlující uličky, vkusné budovy, chrámy různých vyznání a subtropickou vegetaci. Uvidíme promenádu s Abecední věží a osmimetrové sochy „Ali a Nino“, náměstí a sochu Médey, která drží zlaté rouno. Projedeme také uličkou Marie a Lecha Kaczyńskich. Odpoledne volný čas na samostatnou prohlídku, odpočinek na pláži.

Den 14
Snídaně v hotelu. Volný den na odpočinek. Pro zájemce fakultativní výlet do oblasti horské Adžárie. Během výletu uvidíme zachovalé hradby pevnosti v městečku Gonio, vodopád a historický kamenný most v Makhuntseti. Navštívíme vinný sklípek, kde ochutnáme adžárská vína. Výlet zakončíme obědem u pohostinných adžárských hostitelů. Cena - cca 45 EUR/os.

Den 15
Po snídani vystěhování z hotelu (do 10:00 hodiny). Následně transfery na letiště v Kutaisi a návrat do Polska.
 
Upozornění k programu
- Výše uvedený program je pouze rámcový, jednotlivé body programu mohou být realizovány v jiném pořadí.
- Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
- Průvodce neprovází po muzejních objektech.
- V Gruzii a Arménii, kromě pláží v Batumi, je od turisty očekáváno skromné ​oblečení; muži obvykle nosí dlouhé kalhoty, dámy šaty/sukně pod kolena, pokud žena zvolí kalhoty, měly by být až ke kotníkům. Všichni (jak ženy, tak i muži) by měli mít zahalená ramena, ženy by neměly nosit halenky s hlubokými výstřihy. Dodržujte prosím tyto pokyny - v opačném případě nemusí být turistům povolen vstup do navštívených památek. 
- Účastníkům okružní části doporučujeme vzít sebou pohodlné boty a teplejší oblečení bez ohledu na roční období. K mnoha atrakcím je třeba dojít kamenitými cestami do kopce. Nezapomeňme, že na každé trase zdoláváme úseky přes hory, kde se počasí může výrazně lišit od údolí. Doporučuje se teplejší oblečení, které také chrání před deštěm a opalovací krém.
- Pro dámy bude velmi užitečný šál; v Gruzii a Arménii v řadě posvátných objektů je od žen vyžadována pokrývka hlavy. 
- Jak v Gruzii, tak i v Arménii je nutná výměna peněz na místní měnu - Gruzínské lari (GEL) a Arménské dramy (AMD). Aktuální kurzy lze nalézt na internetových stránkách www.cnb.cz.
- Existuje možnost používání platebních/kreditních karet, ale v méně rozvinutých oblastech je potřeba mít hotovost. 
- Ohledně dotazů týkajících pokrytí v Gruzii a Arménii a poplatků za roamingové služby se obraťte přímo na svého operátora.
- V Gruzii a Arménii je stále nejpopulárnějším cizím jazykem ruština. Na rozdíl od všeobecně rozšířeného přesvědčení, nemají Gruzínci nic proti používání tohoto jazyka. 
- Vzhledem ke složité politické situaci v oblasti je třeba být připraven na podrobnější hraniční kontroly - jak pasové, tak i celní. Na většině hranic budeme také měnit autokary, což obvykle zahrnuje přechod se zavazadlem na vzdálenost několika set metrů.
- Pro všechny léky dovážené do Gruzie by měli mít klienti lékařské předpisy/osvědčení a vše mít v příručním zavazadle. V opačném případě mohou být hlavní zavazadla rozbalena a léky bez certifikátů mohou být zabaveny. Do Gruzie platí absolutní zákaz dovozu léků obsahujících kodein nebo pseudoefedrin (např. Ibuprofen). Potřebné informace získáte na Gruzínské ambasádě v Praze tel. 233 311 749. Každé zavazadlo je před opuštěním příletové haly zrentgenováno. Stejný postup je i u odletu: zde je kontrola ikon, nožů, starožitných suvenýrů. Každý takovýto předmět musí mít oficiální certifikát povolující vývoz ze země. Některé obchody jej vydají hned, ale ne vždy a ne všude.
- Vzhledem k odlišné bakteriální flóře doporučujeme koupit si léky na žaludeční/střevní potíže typu Stoperan (tyto léčivé přípravky jsou povoleny v Gruzii a není zapotřebí lékařského potvrzení).

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Víza

Občané ČR nepotřebují pro vstup na území Gruzie a Arménie vstupní vízum. 
Cestovní pas musí být platný min. 6 měsíců od data návratu.

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Pá 08:00 - 17:00

Číslo účtu: 2621338329/0800

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.9 Kč