Ubytování ETP Obrázek0
Ubytování ETP Obrázek1
Ubytování ETP Obrázek2
Ubytování ETP Obrázek3
Ubytování ETP Obrázek4
Ubytování ETP Obrázek5
Ubytování ETP Obrázek6
Ubytování ETP Obrázek7

Kmeny jihu

Etiopie - Addis Abeba
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Hotel

Hotely*** často jsou zařízeny v regionálním stylu s barevnými tkaninami a ozdobami (což je také turistickou atrakcí).

Pokoje: pokoje pro dvě osoby s koupelnou (sprcha, vana, WC, ručníky).

Strava: v hotelových restauracích jsou servírovány pokrmy podobné evropským, lze si objednat i jídla regionální kuchyně.

Kempy turistické třídy - ubytování ve stanech, které jsou vybaveny matracemi nebo rohožemi, malými polštářky, prostěradly nebo bavlněnými spacáky. Kempy jsou vybaveny sprchami a WC.

Strava: během pobytu v kempech Jinka a Turmi připravuje pokrmy pro skupinu kuchař. Jídlo bude připraveno pravidelně, nejčastěji z místních produktů.
- k snídani - obvykle pečivo, máslo, vejce, placky typu palačinky, džem, cereálie, káva, atd.
- k obědu - obvykle rychlé občerstvení v podobě těstovin s přísadami
- k večeři - polévka, rýže, těstoviny nebo brambory, kuře, hovězí nebo jiné maso, čerstvý salát.
Nabízíme židle, kempinkové stoly, nádobí a příbory.

Upozornění! Doporučujeme vzít s sebou baterku, základní kosmetické potřeby, ručníky, opalovací krémy a repelenty. Během cestování je užitečný gel na mytí rukou.

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: přelet letadlem společnosti Turkish Airlines (s mezipřistáním v Istanbulu), ubytování v hotelech dle specifikace - 12 nocí, letištní taxy, stravování: snídaně a večeře (s výjimkou ubytování v Istanbulu), turistický program, včetně plavby po jezeře Čamo, transfery: letiště - hotel - letiště, přejezdy autobusem (se zavazadly na střeše), služby polského průvodce během celého poznávacího zájezdu, místního průvodce - vedoucího skupiny, místní průvodce, pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: vstupné a spropitné. Náklady na účast v programu (povinné místní poplatky, včetně vstupného) - cca 180 USD/os., spropitné a nosiči zavazadel - cca 70 USD/os., vízum do Etiopie 50 USD/os. (platí se na letišti, cestovní pas musí být platný po dobu nejméně 6 měsíců od data návratu). Test na COVID-19 v Polsku a v Etiopii (v Etiopii zprostředkujeme provedení testu, cena je 40 USD, platí se na místě).

Název zájezdu v polském jazyce: Plemiona Południa
Kód zájezdu: ETP 

Program

Addis Abeba • domy ve tvaru sloní hlavy • nádherně zdobená těla - kmen Mursi • svátek zasvěcení Hamarů • krmení hyen v Hararu • odpočinek u jezera Langano • plavba vydlabanou lodí po řece Omo

Den 1
Zájezd je organizován s leteckou dopravou z Varšavy. V případě Vašeho zájmu je možné dokoupit letenky na trase Praha - Varšava - Praha nebo Ostrava - Varšava - Ostrava (cena na ověření, nejedná se o navazující let).
Sraz na letišti F. Chopina ve Varšavě, u stanoviště Rainbow 2 hodiny před plánovaným odletem letadla. Let pravidelnou linkou do Addis Abeby (s přestupem v Istanbulu). Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady.

Den 2
Přílet do hlavního města Etiopie - Addis Abeby, transfer do hotelu. Ubytování a čas na odpočinek. Po snídani prohlídka města. Navštívíme Národní muzeum, kde se seznámíme s historií a současnosti Etiopie. Jeho největší atrakcí je Lucy, čili kostra našeho pra… pra… pra předka, objevena v roce 1974. Kostra je stará 3,2 milionů let. Návštěva katedrály sv. Trojice s hrobkou císaře Haile Selassie I., Etnografického muzea a císařských apartmánů v jeho bývalém paláci, pohoří Entoto s panoramatickým výhledem na město - 3200 m n. m. Večeře a přenocování v hotelu Heyday nebo podobném.

Den 3
Po snídani odjezd na jih k Arba Minch. Návštěva v Tiya a prohlídka komplexu kamenných stél (komplex je na seznamu UNESCO). Projedeme oblastí obývanou semitským etnikem - Guragy. Staví krásně zdobené, kulaté chatrče. Přestávka na oběd, pokračování v cestě k Arba Minch. Ubytování v hotelu Derik nebo podobném. (Trasa cca 450 km převážně po asfaltových cestách)
 
Den 4
Po snídani výlet do hor - do Chenchy (Chencha), do vesnice kmene Dora. Dora je známý pro své specifické domy ve tvaru sloní hlavy. Jsou to úžasné budovy, postavené z bambusových tyčí a listů tzv. falešného, velmi trvanlivého banánovníku dosahujícího 15 m na výšku. Vesnice je velmi pestrá, můžete zde koupit četné bavlněné a hliněné produkty: čepice, šátky, nádobí. Seznámíme se s procesem výroby chleba pečeného z dřeně získané z falešného banánovníku. Budeme mít příležitost ochutnat místní alkohol - Araki. Přestávka na oběd. Odpoledne plavba po jezeře Čamo (Chamo). Během vodního safari uvidíme krokodýly, hrochy a různé druhy ptáků (pelikány, volavky, orly). Přenocování ve stejném hotelu. (Trasa cca 70 km po asfaltových cestách)
 
Den 5
Po snídani přejezd zemí kmene Konso směrem k městu Jinka, návštěva vesnice. Budeme obdivovat barevné kostýmy, vyhlídkové terasy na polích a řezby ze dřeva, které jsou stavěny na hroby. Vesnice Konso, jejich kultura a způsob hospodaření byly zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO. Okolí Jinky je nádhernou krajinou s volně žijícími živočichy. Je to místo, kde čas plyne pomaleji a vše má vlastní, africké tempo. Příjezd do hotelu v městě Jinka, večeře a přenocování. (Trasa cca 290 km, od poloviny po asfaltových a štěrkových cestách, trasa je v procesu modernizace)

Den 6
Po snídani přejezd k Národnímu parku Mago. Výlet do vesnice kmene Mursi. Mursi je nejvíce rozeznatelným kmenem obyvatel žijících v údolí řeky Omo. Ženám kmene Mursi vstupujícím do dospělosti se rozřezává spodní ret a umísťuje se do něj hliněný nebo dřevěný kroužek. Kroužky se vyměňují za větší a větší, nejokázalejší jsou až 35 cm v průměru. Velikost kroužku a jiné ozdoby, které mají po celém těle, představují atraktivitu ženy a její hodnotu (snoubenec musí náležitě zaplatit rodině budoucí manželku). Muži z tohoto kmene ozdobně malují těla, jejich tváře jsou pokryty převážně bílými vzory. Vesnice Mursijů je vzdálená 40 km od Jinky, jízda trvá cca 2 hodiny. Návrat do Jinky na oběd. Návštěva trhu kmene Hamarů v Dimeka, Turmi, Alduba nebo v Key Afer v závislosti na dni v týdnu. V tento den jdou okolní obyvatelé na trh měnit své zboží: ovoce, semena, hliněné hrnce, kůže, tykve, které zde slouží k ukládání mléka nebo krve z dobytka, ozdoby, šperky, specifika k malování těla. Kmen Hamarů, jsou urostlí muži a krásné, štíhlé ženy, výrazné účesy, téměř nahá těla pokryté okrovou hlínou, kovové obojky kolem krku, spirálové náramky a spousta barevných korálků. Na tento výjev dlouho nezapomenete. Přejezd do Turmi. Přestávka na oběd během dne. Večeře a přenocování v lodgích v Buska, Turmi nebo Emerald.

Den 7
Po snídani přejezd do Omorate nedaleko hranic s Keňou. Přepravíme se vydlabanou lodí na druhou stranu řeky Omo. Návštěva vesnice nejjižněji žijících obyvatel Etiopie. Kmen Daasanach obývá deltu řeky vtékající do jezera Turkana. Velmi zvláštní tetování (zdobení kůže řezáním) odlišuje tento kmen od ostatních kmenů jihu. Přestávka na oběd a návrat. Návštěva vesnice kmene Hamarů. Charakteristickým obřadem Hamarů je svátek zasvěcení mladých mužů. Dobře připravení kluci musí proběhnout po hřbetech několika párů dobytka. Skoky po hřbetech býků nejsou představením pro turisty, nelze je objednat nebo zorganizovat. Ale již mnohokrát byly naše skupiny pozvány k účasti na tomto obřadu. Doufáme, že bude tato příležitost i během dalších zájezdů (účast na obřadu za příplatek cca 20 USD/os.). Večeře a přenocování v lodgích v Turmi. (Trasa cca 120 km po štěrkových cestách)

Den 8
Přejezd do Arba Minch přes Key Afer nebo Erbore. Trasa závisí na průjezdnosti cest. Pokud pojedeme přes Erbore - zastávka u skalního útvaru, který má výhled na jezero Chew Bahir, kdysi zvané jezerem Stefanie. Návštěva vesnice kmene Erbore. Erbore je kmen kulturně blízký kmeni Hamarů. Během cesty přestávka na oběd. Příjezd do hotelu v pozdních odpoledních hodinách, večeře, přenocování v hotelu Derik nebo podobném. (Trasa cca 300 km nejdřív prašnými cestami, pak asfaltovými)
 
Den 9
Přejezd k jezeru Langano (cca 300 km). Během cesty uvidíme jezera Velkého afrického příkopu -  Ziway, Abiata a Shala. Odpočinek, možnost koupání v jezeře (bez bilharzie neboli schistosomózy). Langano je jediným jezerem v Etiopii a jedním z mála jezer v Africe bez této choroby. Vděčí za to jedinečná alkalická reakce vody. Přenocování v Langanu.

Den 10
Přejezd do Národního parku Awaš. Cesta vede mimo jiné sopečnou kamennou pouští a po náspu jezera ležícího v kráteru sopky. Návštěva Národního parku Awaš. Je považován za nejzajímavější savanový park Etiopie. Žije v něm více než 80 druhů savců, mimo jiné: východoafrické oriksy, dikdiky a africké gazely. Setkání s dravci jsou vzácná, i když tam žijí levharti, hyeny, gepardi a šakali. Největší zážitky poskytuje obdivování krajiny a pozorování ptáků. Přenocování v hotelu Genet nebo podobném v Awaš.
 
Den 11
Přejezd do Hararu. Cestou navštívíme kávovou plantáž a plantáž katy jedlé - omamné rostliny pěstované v této části Afriky. Hotel Heritage Plaza nebo podobný v Haharu nebo hotel v Dire Dawa. (Trasa cca 370 km převážně po asfaltových cestách)
 
Den 12
Prohlídka Hararu, opevněného města. Je považováno za duchovní centrum etiopských muslimů. Podle některých muslimů čtvrté místo, pokud jde o svatost města po Mekce, Medině a Jeruzalémě. Návštěva trhu, kde obchodují spolu křesťanští a muslimští prodejci. Večer účast na krmení hyen. Je to úžasná podívaná, kdy jsou divoká zvířata krmena z ruky. Zpočátku jsou velmi bojácné, po určité době sahají po kusech masa podávaných na holi rukama a dokonce i ústy. S krmením hyen je spojena určitá věštba, reakce zvířat krmených během svátku Ašura předpovídá, jak úrodný bude příští rok. Hotel Heritage Plaza nebo podobný v Haharu nebo hotel v Dire Dawa. Hotelová základna v Hararu je velmi špatná. Je třeba jí však využít, pokud chcete vidět krmení hyen. (Trasa cca 50 km po asfaltových cestách)

Den 13
Přejezd směrem k Addis Abebě silnicí vedoucí okrajem parku Awaš. Poslední příležitost k setkání s africkými zvířaty. Konfrontace tradice a modernity, čili přejezd první etiopskou dálnicí, jejíž 80kilometrový úsek vede z Adamy do Addis Abeby. Po příjezdu do Addis Abeby krátký pobyt v hotelu, čas na osvěžení po cestě. Rozlučková večeře v hotelu. Kolem půlnoci transfer na letiště a odlet. (Trasa cca 400 km po asfaltových cestách).
 
Den 14
Přílet do Istanbulu v ranních hodinách. Vzhledem k delší čekací době na letišti v Istanbulu nabízí letecká společnost prohlídku města (stejně jako možnost odpočinku v hotelu nedaleko letiště - za poplatek). Odpoledne odlet do Polska. Přílet do Varšavy ve večerních hodinách.
 
Upozornění k programu
- Pořadí realizace bodů programu může být změněno nebo obráceno.
- Vezměte prosím na vědomí, že tento poznávací zájezd má vysokou hodnotu, co se poznávání týče, nemůže být kvalifikován jako standardní výlety. Budeme cestovat různými typy cest (zejména na jihu), prašnými a štěrkovými, proto může být tato cesta pro některé klienty velmi zatěžující. 
- Doporučujeme vzít s sebou pohodlné oblečení a sportovní obuv.
- V Etiopii nejsou akceptovány dolary vydané před rokem 2000.
- Očkování: žádné očkování není povinné. WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje preventivní očkování proti žluté zimnici (jedna injekce každých 10 let, můžete jej získat ve většině očkovacích center) a doporučuje se antimalarická profylaxe (recept předepíše Váš praktický lékař). 
- Informace o vízech se vztahují na občany České republiky, zbývající klienti by měli kontrolovat své vízové ​​povinnosti průběžně, protože často dochází ke změnám.

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Jiné

Přelet:
Nabízíme přelet komfortními letadly společnosti Turkish Airlines. Na úseku od Istanbulu jsou lety provozovány letadly typu Boeing 737 nebo Airbus 320.
Palubní servis (zdarma) - maska na spaní, ucpávky do uší, ponožky, kartáček na zuby. 
Stravování: 2 pokrmy během letu - jeden lehký/skromnější a druhý teplý oběd/večeře s nealkoholickými a alkoholickými nápoji.  
Váhový limit zavazadel - příruční zavazadlo (8 kg), odbavované zavazadlo (20 kg). 
 
Upozornění! Tyto informace jsou pouze orientační - cestovní kancelář není zodpovědná za změny provedené leteckou společností, typ letadla nebo změny v palubním servisu.

Víza

Pro občany ČR platí do Turecka bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. Je zapotřebí mít platný cestovní doklad (cestovní pas). Platnost tohoto dokladu musí být nejméně 6 měsíců od vstupu do země. 

Vízum do Etiopie
Pro vstup do země je třeba mít platné vstupní vízum.
Občané ČR mohou získat jednorázové turistické vízum s dobou platnosti 1 měsíc při příletu na mezinárodním letišti Bole v Addis Abebě. Poplatek činí 50 USD (doporučuje se mít připraven přesný obnos).

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Pá 08:30 - 16:30

Číslo účtu: 7677799901 / 5500

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.3 Kč