Ubytování AZB Obrázek0
Ubytování AZB Obrázek1
Ubytování AZB Obrázek2
Ubytování AZB Obrázek3
Ubytování AZB Obrázek4
Ubytování AZB Obrázek5
Ubytování AZB Obrázek6
Ubytování AZB Obrázek7
Ubytování AZB Obrázek8
Ubytování AZB Obrázek9

Ázerbájdžán - ve světle mystického ohně

Ázerbájdžán
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Hotel

Hotely odpovídající standardu *** dle kategorizace organizátora zájezdu (7 nocí) - obvykle se nachází mimo centra měst.

Pokoje: dvoulůžkové pokoje (možnost přistýlky), všechny s koupelnami.

Vybavení: lobby, restaurace a bar.

Strava: kontinentální snídaně (formou bufetu). Možnost příplatku za jídla: obědy nebo večeře dle programu (formou bufetu nebo menu servírované ke stolu, nápoje za příplatek).

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: let pravidelnou linkou do Ázerbájdžánu - Baku (možnost mezipřistání), letištní taxy, ubytování (7 nocí), přejezdy klimatizovaným autokarem nebo autobusem, stravování: 6 snídaní/snídaňových balíčků, služby polského zástupce během odbavení na letišti ve Varšavě, služby polského průvodce nebo polsky mluvícího zástupce místního kontrahenta během poznávací části, turistický program (viz níže), pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: poplatek za vyřízení víza do Ázerbájdžánu (poplatek dle ceníku), vstupné do navštívených objektů, služby průvodců, spropitné, Tour Guide System - celkem cca 150 EUR/os. (platí se povinně průvodci na místě); fakultativní výlety, další jídla na vlastní náklady (10-15 EUR/1 pokrm) a jiné osobní výdaje. Možnost příplatku 6 jídel (obědů nebo večeří dle programu; nápoje za poplatek).

Důležité! Přečtěte si aktuální informace Covid-19 a cestování a podmínky vstupu do jednotlivých zemí.

Název zájezdu v polském jazyce: W blasku mistycznego ognia
Kód zájezdu: AZB

Program

Baku - bohatství historie a petrodolarů • Khinalug - panorama Velkého Kavkazu • Lahič - řemeslo v antické vesnici • Sheki - paláce Širvanšáhů • Apšeronský poloostrov a Gobustán - chrámy ohně a bahenní sopky • neobvyklé Kulturní centrum Hejdara Alijeva • plavba po Bakuském zálivu 

Den 1
Zájezd je organizován s leteckou dopravou z Varšavy. V případě Vašeho zájmu je možné dokoupit letenky na trase Praha - Varšava - Praha nebo Ostrava - Varšava - Ostrava (cena na ověření, nejedná se o navazující let).
Sraz 2 hodiny před odletem na letišti F. Chopina ve Varšavě, stanoviště Rainbow se nachází v zóně „Biura Podróży“, mezi zónou letiště B a C (naproti obchodu "Virgin"). Odlet do Baku (možnost mezipřistání). Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Přílet do Baku (v závislosti na letovém řádu může být brzy ráno následujícího dne). Po přistání a celním odbavení transfer do hotelu v okolí Baku, ubytování, čas na odpočinek po cestě. Tento den není v hotelu večeře (týká se to klientů, kteří si doplatili tuto nabídku).

Den 2
Snídaně. Následně návštěva hlavního města Ázerbájdžánu - Baku. Je to největší město u Kaspického moře, kde žije ¼ všech obyvatel Ázerbájdžánu. Hlavní město Ázerbájdžánu je někdy poněkud vtipně nazýváno „Dubaji Kaspického moře“, protože vděčí za svůj rozvoj existenci ropných ložisek. Dokonale zachované historické centrum se může pochlubit středověkými budovami. Prohlídku začneme u nádherně zrenovovaného Iceri Seher - bakuského starého města. Úzké, klikaté ulice, minarety mešit, obchody s ručně tkanými koberci, stylové restaurace - to vše dává Starému Městu specifický charakter, odlišný od zbytku města. Po celá staletí se zde soustředil prakticky celý městský život. Teprve na konci 19. století šla výstavba města za obranné zdi. Prohlídku starého Baku začneme u Panenské věže (vstup pro zájemce, za poplatek cca 8 EUR/os.). Masivní budova s ​​nejasnou historií a neobvyklou stavbou byla vždy symbolem Baku a tématem legend. Následně navštívíme Širvanšáhův palác, ve kterém kdysi sídlili místní vládci. Z kopce uvidíme panorama města, které se nachází v Bakuském zálivu s Prospektem naftařů, čili promenádou táhnoucí se podél pobřeží. Navštívíme Národní historické muzeum, které se nachází v paláci Taghiyev - v budově vytvořené Józefem Gosławským. Na závěr dne projdeme oslnivou ulicí Nizami, uvidíme také náměstí Fontán. Návrat do hotelu v Baku (nebo okolí), volný čas a přenocování. Fakultativně oběd nebo večeře. (Trasa cca 50 km)

Den 3
Po snídani odjezd do okolí Baku. Během cesty uvidíme největší atrakce obklopující ázerbajdžánské hlavní město. V Gobustánu zastavíme u prehistorické skalní rytiny dokumentující život dávných obyvatel tohoto regionu. Budeme mít také možnost dojít k jedinečným bahenním sopkám. Přejedeme přes ropná pole na Apšeronský poloostrov, který ostře zasahuje do ostrohu Kaspického moře, kterému v současné době dominují průmyslové a těžební činnosti. Na zpáteční cestě do Baku zastavíme u jedné z nejkrásnějších mešit hlavního města, mešity Bibi Heybat, která je podle místní tradice pohřebištěm VII. Šíitského Imáma. Návrat do hotelu v Baku (nebo v okolí), volný čas a přenocování. Fakultativně oběd nebo večeře. Večer pro zájemce večeře spojená s umělecko-folklórní show v restauraci (za příplatek cca 35 EUR/os.).

Den 4
Snídaně. Následně přejedeme na prohlídku neobvyklé „hořící“ hory Yanardag, která po tisíce let přitahuje turisty výhledem na hořící mraky plynu. Přejedeme přes ropná pole na Apšeronský poloostrov, kde navštívíme Chrám věčného ohně Atešgah, svaté místo zoroastriánů. Obyvatel této oblasti vždy fascinovaly jedinečné přírodní jevy; samovolně hořící zdroje plynu byly přirozenými centry prvních kultů. Po návratu do Baku navštívíme Kulturní centrum Hejdara Alijeva, jednu z nejkrásnějších a nejmodernějších budov světa z posledních let. Bylo postaveno podle návrhu slavné architektky Zahny Hadidy. Neobvyklé linie interiéru tohoto objektu a krásná hra světel láká přijíždějící k návštěvě dočasných, často historických, výstav představujících kulturu Ázerbájdžánu. Milovníkům moderní architektury zůstane pobyt na tomto jedinečném místě na dlouho v paměti. Kolem centra Alieva se rozprostírá panorama města s krásně udržovanou zelení, které je jedním z mála charakteristických a obyvateli oblíbených veřejných prostor v Baku. Navštíví se také Muzeum koberců, které má v tomto regionu dlouhou tradici výroby. Odpoledne půlhodinová plavba po Bakuském zálivu. Návrat do hotelu v Baku (nebo okolí), volný čas a přenocování. Fakultativně oběd nebo večeře. (Trasa cca 80 km)

Den 5
Po snídani a vystěhování se vydáme do vnitrozemí. Naší první zastávkou bude Mauzoleum šejka Diri Baby ve vesnici Maraza harmonicky začleněné do vertikální skalní stěny. Architektura objektu zajímavě využívá symboliku geometrických postav a místo vycházející z duchovnosti je zahaleno četnými legendami. Následně dojedeme do Šamachi - města s bohatým dědictvím, které se během dvou tisíc let existence stávalo často arénou významných událostí. Uvidíme tam nádhernou historickou Páteční mešitu, nostalgický hřbitov Yeddi Gumbez a rodinné hrobky Širvanšáhů. Poté projedeme kaňonem řeky Girdimančay do starobylé vesnice Lahič ležící daleko od hlavních cest. Vesnice je známá díky charakteristickým, dobře dochovaným stavbám, díky rukodělným dílnám specializujícím se na výrobky z mědi a tkaní koberců. V Lahiči budeme mít možnost seznámit se s tradiční technikou výroby měděných podnosů, talířů a džbánů. Po volném čase na nákup rukodělných výrobků a suvenýrů přejezd do města Sheki, přenocování. Fakultativně oběd nebo večeře. (Trasa cca 340 km)
 
Den 6
Po snídani a vystěhování z hotelu se vydáme na prohlídku města Sheki. Je to jedno z nejkrásnějších měst v Ázerbájdžánu. Nachází se v nadmořské výšce 700 m, je obklopeno horami a dubovým lesem a připomíná antický amfiteátr. Bylo známé jako důležitý bod na Hedvábné stezce. Dávní vládci - chánové zde v 18. století umístili svůj letní palác v orientálním stylu. Je jedním z nejcennějších a nejkrásnějších paláců s unikátními freskami a vitrážemi v této části světa. Uvidíme také karavanseráj - bývalý hostinec pro kupecké karavany. Přejezd do původního hlavního města místního chanátu, hezké kavkazské vesnice Kiš s kamennými budovami a dlážděnými ulicemi. Uvidíme zde dobře zachovalý albánský kostel z 12. století. Následně návštěva Gandže, druhého největšího města v zemi, které je často místem významných historických událostí. Navštívíme mešitu Šáha Abbase, která pamatuje časy iránské nadvlády, stejně jako středověký komplex karavanserájů a lázní, ve kterých zjistíme, jaké další funkce kromě hygienických plnila tato místa na Východě. Zastavíme také na fotografování u slavného domu postaveného z lahví a u mauzolea Nizámího, básníka považovaného na celém Blízkém východě. Následně ubytování a přenocování v hotelu v okolí Gandže. Fakultativně oběd nebo večeře. (Trasa cca 370 km)

Den 7
Po snídani odjezd do oblasti Qəsəbə, která je částí ázerbájdžánského Vysokého Kavkazu. Prohlídku začneme vesnicí Nij. Na tomto výjimečném místě žijí poslední potomci lidí Udi, kteří v minulosti tvořili starověký stát - kavkazskou Albánii. Byli také jedním z 26 starověkých kmenů, které obývaly již neexistující stát. Jejich jazyk byl ve starověku na území této části Kavkazu úředním jazykem. Zároveň se seznámíme s jedním z prvních míst na Zemi, kam se dostalo křesťanství. Následně se vydáme do dávného hlavního města kavkazské Albánie - Kabalaki. Uvidíme pozůstatky pevnosti a města, které bylo zmiňováno v kronikách již v 1. století. Následně se vydáme do Qəsəbə, odkud vyjedeme lanovkou obdivovat dechberoucí výhledy na zelené majestátní hory. Je součástí moderní infrastruktury známého ázerbájdžánského lyžařského střediska Tufandang. Během cesty místní občerstvení a návštěva horského jezera Nohur, které za hezkého počasí ukáže svou krásnou barvu. Následně se vydáme směrem k Baku. Ubytování v hotelu v Baku (nebo v okolí) a přenocování. Fakultativně oběd nebo večeře. (Trasa cca 370 km)

Den 8
Velmi brzy ráno (v závislosti na hodinách přeletu) vystěhování z hotelu (bez snídaně). Následně transfer na letiště v Baku a návrat do Polska (možnost mezipřistání).

Upozornění k programu
- Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
- Průvodce neprovází po muzejních objektech.
- Výše uvedené popisy fakultativních výletů jsou pouze informativní a nejsou obchodní nabídkou. Nezaručujeme, že budou všechny realizovány. Úplný seznam fakultativních výletů i s aktuálními cenami je dostupný u našich průvodců/delegátů.
- Vzhledem ke specifikům náboženských zemí, zejména v období svátků (místní státní a náboženské svátky) se může změnit organizace poznávací a pobytové části (např. pořadí prohlídek, otevírací hodiny muzejních objektů a chrámů, hodiny servírování pokrmů a jejich složení).
- Nejlépe směnitelnou měnou na místě je EURO.
- Je nutná výměna peněz na místní měnu: Ázerbájdžánský manat (AZN). Aktuální kurzy lze nalézt/porovnat na internetových stránkách www.cnb.cz.
- Při vstupu do posvátných objektů je vyžadováno odpovídající oblečení, navíc ženy musí mít vlasy zakryté šátky. 
- Po turistech je vyžadováno skromné oblečení: muži by měli mít dlouhé kalhoty, ženy šaty/sukně pod kolena, pokud se žena rozhodne pro kalhoty, měly by být ke kotníkům. Všichni (jak ženy, tak i muži) by měli mít zahalená ramena, ženy nesmí nosit halenky s hlubokým výstřihem. Dodržujte prosím výše uvedené pokyny, v opačném případě nemusíte být do navštívených objektů vpuštěni.
- Místní bankomaty a platební terminály přijímají karty zahraničních bank. V méně rozvinutých oblastech je potřeba mít hotovost. 
- S dotazy ohledně pokrytí a poplatků za roamingové služby se obraťte přímo na svého operátora.
- Nejpopulárnějším cizím jazykem je ruština. Na rozdíl od všeobecně rozšířeného přesvědčení, nemají obyvatelé Kavkazu nic proti používání tohoto jazyka. 

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Víza

Vízum do Ázerbájdžánu
Pro občany ČR platí vízová povinnost pro vstup na území Ázerbájdžánu. Víza pro pobyt v Ázerbájdžánu v Praze lze získat na konzulárním úseku Velvyslanectví Ázerbájdžánu v Praze nebo plně elektronicky prostřednictvím služby ASAN, a to na webu https://evisa.gov.az. Poplatek je 20 USD. Získat vízum na mezinárodním letišti Heydara Aliyeva v Baku není možné.

UPOZORNĚNÍ! Osoby, které mají v cestovním pase razítka z Arménie, mohou čelit odmítnutí vstupu do Ázerbájdžánu i přes platné vízum. Účastníkům zájezdu, kteří byli dříve v Arménii, doporučujeme vyměnit si cestovní pas před podáním žádosti o vízum do Ázerbájdžánu. Tato nepříjemnost se týká pouze Ázerbájdžánu, Arménské pohraniční úřady nedělají problémy se vstupem do země po předchozím pobytu v Ázerbájdžánu.

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Pá 08:00 - 17:00

Číslo účtu: 2621338329/0800

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.9 Kč