Ubytování BDY Obrázek0
Ubytování BDY Obrázek1
Ubytování BDY Obrázek2
Ubytování BDY Obrázek3
Ubytování BDY Obrázek4
Ubytování BDY Obrázek5
Ubytování BDY Obrázek6
Ubytování BDY Obrázek7
Ubytování BDY Obrázek8
Ubytování BDY Obrázek9
Ubytování BDY Obrázek10

Cesta snů

Peru - Cusco
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: let pravidelnou linkou do Limy, návrat z Rio de Janeira (s přestupem na jednom z evropských letišť), vnitřní přelety (možnost přeletů s přestupy), letištní taxy, transfery: letiště - hotel - letiště, program (viz níže), ubytování v hotelech (viz níže), stravování dle programu: snídaně/breakfast box + večeře nebo oběd/lunch box, služby průvodce v Brazílii, Argentině, Chile, Bolívii a Peru, balíček pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: vstupenky do navštěvovaných objektů, fakultativní výlety pro zájemce (dle popisu), spropitné a jiné osobní výdaje. Náklady na účast v programu (povinný poplatek placený na místě) - cca 430 USD/os. (včetně vstupenek a spropitného pro místní průvodce a řidiče).  

Důležité! Přečtěte si aktuální Covid podmínky vstupu do země.

Název zájezdu v polském jazyce: Podróż życia
Kód zájezdu: BDY

Program

Rio de Janeiro • Salta „Krásná“ • sedmibarevná Purmamarca a Quebrada de Humahuaca • poušť  Atacama v Chile • Měsíční údolí a Údolí smrti v Národním parku Los Flamencos • červená Laguna Colorada v Bolívii • růžoví plameňáci • solná pánev Salar de Uyuni • La Paz • Cusco • Machu Picchu 

Den 1 
Sraz na letišti F. Chopina ve Varšavě, u stanoviště Rainbow 2 hodiny před plánovaným odletem letadla. Přelet do Limy pravidelnou linkou. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Přílet do Limy, pasové odbavení. Následně transfer do hotelu. Po ubytování volný čas na odpočinek. Večeře a přenocování. (Trasa cca 25 km) 

Den 2
Po snídani (případně formou breakfast boxu) transfer na letiště a odlet do Cuzca. Následně prohlídka města jehož stará část je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Město ležící v jižní části Peru, v nadmořské výšce 3326 m, bylo založeno prvním vládcem Inků Manco Capacou v 12. století. V roce 1533 bylo dobyto oddíly Francisca Pizarra. V programu: Plaza de Armas, katedrála s obrazárnou shromažďující mistrovská díla malířské školy a dávný chrám Slunce - Coricancha. Ubytování v hotelu, večeře a přenocování.

Den 3
Po snídani pro zájemce výlet do měst ležících nedaleko údolí Inků - města Maras se solnými terasami a města Chinchero, které je známé svými tkalcovskými tradicemi (za poplatek cca 80 USD). Solné terasy v Maras a insko-koloniální Chinchero jsou skutečnými skvosty v oblasti Cuzca. Výlet umožní seznámit se s tajemstvím získávání soli a seznámit se s výrobou slavných andských textilií - tradice Inků pečlivě udržované obyvateli Chinchera. Solné terasy v Marasu - to je 5000 solných „bazénů“, které fungují od doby Inků, a jejich nádherná poloha na svahu údolí z nich dělá nepopiratelný zázrak přírody a výjimečnou atrakci k fotografování. Krásná horská scenérie, paleta barev a světla je rájem pro milovníky přírody a pro ty, kteří rádi dosahují neobvyklých míst. Po návratu do Cuzca volné odpoledne na nákup suvenýrů a kochání se jedinečnou atmosférou bývalého hlavního města Inků. Večeře a přenocování.
 
Den 4
Po snídani (případně formou breakfast boxu) dvouhodinová jízda na vlakové nádraží do Ollantaytambo, odkud začneme výlet na Machu Picchu (vlak jede cca 1,5 hod.). Je to jeden ze sedmi divů světa a od roku 2007 je zapsán na seznamu UNESCO. Ztracené město Inků bylo objeveno světu v roce 1911. Jsou to úžasné skalní stavby ležící na stovce teras. Velikost a krása tohoto místa dává představu o neobvykle bohaté kultuře Inků. Uvidíme skalní chrám Tří oken, náměstí oslav, obytný a zemědělský sektor. Návrat do hotelu, večeře a přenocování.

Den 5
Po snídani přelet a prohlídka La Paz - největšího bolivijského města a nejvýše ležícího hlavního města na světě (3200 - 4050 m n. m.). Přestože La Paz není hlavním městem Bolívie, tak se v něm nachází sídlo prezidenta a Kongresu. Uvidíme mimo jiné: kostel sv. Františka, katedrálu a vyhlídkové místo. Jedním z nejvíce vzrušujících bodů programu bude návštěva trhu čarodějnic, kde bude možné nakoupit nejrůznější talismany a amulety. Transfer do hotelu, večeře a přenocování. (Trasa cca 30 km) 

Den 6
Po snídani (případně formou breakfast boxu) přelet do Uyuni a přejezd na největší solnou pláň ve světě - Salar de Uyuni. Turisté z celého světa přijíždějí do Bolívie, aby si prohlédli tento přírodní zázrak. Nesmírně plochá, obrovská solná poušť o rozloze cca 10 000 km² a průměru cca 200 km se nachází v nadmořské výšce 3653 m. n. m. Salar se nachází v srdci náhorní plošiny Altiplano obklopené sopkami. Na solné pánvi existuje několik ostrovů, včetně proslulého ostrova 500letých kaktusů. Poušť v suchém období pokrývají charakteristické hexagony, připomínající včelí plástve. Po dešti se poušť stane modro - bílým zrcadlem s efektem zrcadlení či fatamorgány. Je to naprosto unikátní a magické místo patřící mezi nejkrásnější krajiny světa. Unikátním suvenýrem ze Salaru jsou bezpochyby fotografie. Návštěva pouště probíhá džípy. Následně přejezd ke hřbitovu lokomotiv. Je to jedinečné místo připomínající největší rozkvět železnic na přelomu 19. - 20. století. Byl úzce spojen s objevením bohatých ložisek minerálů a transportem z dolů do přístavů na pobřeží Tichého oceánu. Nyní je zde malé nádraží, nákladní terminál a téměř sto lokomotiv a vagonů opuštěných mnoho let. Cestou uvidíme hotel postavený téměř celý ze solných bloků, hlavní suroviny zdejší oblasti a památník Dakaru. Přejezd do Uyuni. Ubytování, večeře v hotelu, přenocování. (Trasa cca 230 km)  
Den 7
Po časné snídani přejezd směrem k hranici s Chile (nejvyšší bod, na němž se v tento den octneme, leží ve výšce 4 850 m n. m.). Tento den bude rájem pro fotografy. Na trase spatříme četná vysokohorská jezera tzv. laguny, z nichž každá okouzluje jinými barvami, zastavíme se například u zelené laguny Verde a uvidíme lagunu Blanca. Další z nich je Laguna Colorada, jedno z nejkrásnějších míst v celé Bolívii. Pigmentace vody závisí na přítomnosti různých druhů řas a korýšů. Slané a mělké jezero vděčí za svoji popularitu charakteristické intenzivní červené barvě. Navíc lze na jeho hladině pozorovat četné kontrastující bílé plošky boraxu. Ruta de las Lagunas je známá také díky velkému množství zdejších plameňáků, kteří se seskupují kolem barevných vod. Lagunu Colorada obývají převážně růžoví plameňáci krátkozobí. Přestávka na oběd. Následně si prohlédneme Árbol de Piedra, neobvyklý skalní útvar vytesaný větrem, vzhledem připomínající strom s výškou cca 7 m. Pozdě večer příjezd do San Pedro de Atacama na území Chile. Město ležící ve výšce cca 2440 m n. m. je zelenou oázou uprostřed pouště Atacama. Atacama je považována za nejsušší oblast na světě, některé meteorologické stanice zde doposud nikdy ještě nezaznamenaly déšť! (Trasa cca 400 km)

Den 8
Po snídani přejezd přes Národní park Los Flamencos, ve kterém se nachází Valle de la Muerte (Údolí smrti) a Valle de la Luna (Měsíční údolí). Projedeme pásmem Cordillera de la Sal, kde si prohlédneme nádherné přírodní solné formace neuvěřitelných tvarů. Prohlídku začneme zastávkou v Údolí smrti. Spektrum barev, kterými září skalní útvary a dopadající paprsky slunce vytvářejí krásný obraz, jaký dokáže namalovat jen příroda. Následně přejezd do Měsíčního údolí, které vděčí za svůj název skutečně vesmírně vyhlížející krajině: vyschlá jezera a země popraskaná z nedostatku dešťů skutečně připomínají povrch Měsíce. Návrat do hotelu, večeře a přenocování. (Trasa cca 30 km) 

Den 9
Po snídani (případně formou breakfast boxu) odjezd ve směru hranice s Argentinou. Dojedeme do města Purmamarca (2324 m n.m.), kde budeme moci obdivovat horu Sedmi barev. Tato nádherná vyhlídková trasa je známá také díky rallye Dakar. Přejezd přes Andy a překročení hranice. Pojedeme podél rokle Quebrada de Humahuaca, která je na seznamu Světového dědictví UNESCO, a její duhová kompozice nám zůstane na dlouho v paměti. Ubytování v Saltě, večeře a přenocování. (Trasa cca 600 km) 

Den 10
Po snídani prohlídka města Salta, které nazývají „La Linda“ neboli „Krásná“, zejména proto, že se nachází na úpatí And. Navštívíme Archeologické muzeum Mountain High (MAAM - Museo Arqueológico de Alta Montaña), kde uvidíme jednu ze tří dochovaných mumií dětí obětovaných inckým bohům, které byly nalezeny na vrcholu sopky Llullaillaco. Následně uvidíme hlavní náměstí, kostel sv. Františka a katedrálu. Odpoledne transfer na letiště a přelet do Buenos Aires. Ubytování, večeře a přenocování. (Trasa cca 30 km)
Večer fakultativně Tango show (cca 70 USD) - v závislosti na čase.

Den 11
Po snídani procházka po Buenos Aires. Následně transfer na letiště a přelet do Rio de Janeira. Přejezd do hotelu, ubytování, večeře a přenocování. Večer pro zájemce Brasil Show - setkání s brazilskou hudební a taneční kulturou, během níž nebude chybět capoeira, samba a tance typické pro různé regiony země (za poplatek cca 110 USD).
 
Den 12
Po snídani prohlídka Rio de Janeira, jednoho z nejlépe umístěných měst na světě. Díky nádherným výhledům, favelám umístěným uprostřed kopců a mnohakilometrovým plážím je Rio nazýváno Nádherným městem. Lanovkou se dopravíme na vrchol hory Corcovado (v překladu „hrbáč“, 710 m n. m.), kde stojí slavná 38metrová socha Krista Spasitele. V roce 2007 byla tato socha prohlášena za jeden ze sedmi nových divů světa. Následně přejezd k „červené pláži“ - Praia Vermelha, odkud se lanovkou přepravíme na vrchol Pão de Açúcar (v překladu: Cukrová homole, 396 m n. m.). Návrat do hotelu. Večeře a přenocování. (Trasa cca 40 km)

Den 13
Po snídani volný den na opalování na slavné pláži Copacabana. Kolem poledne vystěhování z pokojů a uložení zavazadel v hotelové úschovně. Odpoledne transfer na letiště a odlet do Polska.
 
Den 14 
Přílet na letiště F. Chopina ve Varšavě.

Upozornění k programu
Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
 
Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je závazný a je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu nebo změny obsahu vyhrazeny.

Rio de Janeiro • Salta „Krásná“ • sedmibarevná Purmamarca a Quebrada de Humahuaca • poušť  Atacama v Chile • Měsíční údolí a Údolí smrti v Národním parku Los Flamencos • červená Laguna Colorada v Bolívii • růžoví plameňáci • solná pánev Salar de Uyuni • La Paz • Cusco • Machu Picchu 

Den 1 
Sraz na letišti F. Chopina ve Varšavě, u stanoviště Rainbow 2 hodiny před plánovaným odletem letadla. Přelet do Limy pravidelnou linkou. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Přílet do Limy, pasové odbavení. Následně transfer do hotelu. Po ubytování volný čas na odpočinek. Večeře a přenocování. (Trasa cca 25 km) 

Den 2
Po snídani (případně formou breakfast boxu) transfer na letiště a odlet do Cuzca. Následně prohlídka města jehož stará část je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Město ležící v jižní části Peru, v nadmořské výšce 3326 m, bylo založeno prvním vládcem Inků Manco Capacou v 12. století. V roce 1533 bylo dobyto oddíly Francisca Pizarra. V programu: Plaza de Armas, katedrála s obrazárnou shromažďující mistrovská díla malířské školy a dávný chrám Slunce - Coricancha. Ubytování v hotelu, večeře a přenocování.

Den 3
Po snídani pro zájemce výlet do měst ležících nedaleko údolí Inků - města Maras se solnými terasami a města Chinchero, které je známé svými tkalcovskými tradicemi (za poplatek cca 80 USD). Solné terasy v Maras a insko-koloniální Chinchero jsou skutečnými skvosty v oblasti Cuzca. Výlet umožní seznámit se s tajemstvím získávání soli a seznámit se s výrobou slavných andských textilií - tradice Inků pečlivě udržované obyvateli Chinchera. Solné terasy v Marasu - to je 5000 solných „bazénů“, které fungují od doby Inků, a jejich nádherná poloha na svahu údolí z nich dělá nepopiratelný zázrak přírody a výjimečnou atrakci k fotografování. Krásná horská scenérie, paleta barev a světla je rájem pro milovníky přírody a pro ty, kteří rádi dosahují neobvyklých míst. Po návratu do Cuzca volné odpoledne na nákup suvenýrů a kochání se jedinečnou atmosférou bývalého hlavního města Inků. Večeře a přenocování.
 
Den 4
Po snídani (případně formou breakfast boxu) dvouhodinová jízda na vlakové nádraží do Ollantaytambo, odkud začneme výlet na Machu Picchu (vlak jede cca 1,5 hod.). Je to jeden ze sedmi divů světa a od roku 2007 je zapsán na seznamu UNESCO. Ztracené město Inků bylo objeveno světu v roce 1911. Jsou to úžasné skalní stavby ležící na stovce teras. Velikost a krása tohoto místa dává představu o neobvykle bohaté kultuře Inků. Uvidíme skalní chrám Tří oken, náměstí oslav, obytný a zemědělský sektor. Návrat do hotelu, večeře a přenocování.

Den 5
Po snídani přelet a prohlídka La Paz - největšího bolivijského města a nejvýše ležícího hlavního města na světě (3200 - 4050 m n. m.). Přestože La Paz není hlavním městem Bolívie, tak se v něm nachází sídlo prezidenta a Kongresu. Uvidíme mimo jiné: kostel sv. Františka, katedrálu a vyhlídkové místo. Jedním z nejvíce vzrušujících bodů programu bude návštěva trhu čarodějnic, kde bude možné nakoupit nejrůznější talismany a amulety. Transfer do hotelu, večeře a přenocování. (Trasa cca 30 km) 

Den 6
Po snídani (případně formou breakfast boxu) přelet do Uyuni a přejezd na největší solnou pláň ve světě - Salar de Uyuni. Turisté z celého světa přijíždějí do Bolívie, aby si prohlédli tento přírodní zázrak. Nesmírně plochá, obrovská solná poušť o rozloze cca 10 000 km² a průměru cca 200 km se nachází v nadmořské výšce 3653 m. n. m. Salar se nachází v srdci náhorní plošiny Altiplano obklopené sopkami. Na solné pánvi existuje několik ostrovů, včetně proslulého ostrova 500letých kaktusů. Poušť v suchém období pokrývají charakteristické hexagony, připomínající včelí plástve. Po dešti se poušť stane modro - bílým zrcadlem s efektem zrcadlení či fatamorgány. Je to naprosto unikátní a magické místo patřící mezi nejkrásnější krajiny světa. Unikátním suvenýrem ze Salaru jsou bezpochyby fotografie. Návštěva pouště probíhá džípy. Následně přejezd ke hřbitovu lokomotiv. Je to jedinečné místo připomínající největší rozkvět železnic na přelomu 19. - 20. století. Byl úzce spojen s objevením bohatých ložisek minerálů a transportem z dolů do přístavů na pobřeží Tichého oceánu. Nyní je zde malé nádraží, nákladní terminál a téměř sto lokomotiv a vagonů opuštěných mnoho let. Cestou uvidíme hotel postavený téměř celý ze solných bloků, hlavní suroviny zdejší oblasti a památník Dakaru. Přejezd do Uyuni. Ubytování, večeře v hotelu, přenocování. (Trasa cca 230 km)  
Den 7
Po časné snídani přejezd směrem k hranici s Chile (nejvyšší bod, na němž se v tento den octneme, leží ve výšce 4 850 m n. m.). Tento den bude rájem pro fotografy. Na trase spatříme četná vysokohorská jezera tzv. laguny, z nichž každá okouzluje jinými barvami, zastavíme se například u zelené laguny Verde a uvidíme lagunu Blanca. Další z nich je Laguna Colorada, jedno z nejkrásnějších míst v celé Bolívii. Pigmentace vody závisí na přítomnosti různých druhů řas a korýšů. Slané a mělké jezero vděčí za svoji popularitu charakteristické intenzivní červené barvě. Navíc lze na jeho hladině pozorovat četné kontrastující bílé plošky boraxu. Ruta de las Lagunas je známá také díky velkému množství zdejších plameňáků, kteří se seskupují kolem barevných vod. Lagunu Colorada obývají převážně růžoví plameňáci krátkozobí. Přestávka na oběd. Následně si prohlédneme Árbol de Piedra, neobvyklý skalní útvar vytesaný větrem, vzhledem připomínající strom s výškou cca 7 m. Pozdě večer příjezd do San Pedro de Atacama na území Chile. Město ležící ve výšce cca 2440 m n. m. je zelenou oázou uprostřed pouště Atacama. Atacama je považována za nejsušší oblast na světě, některé meteorologické stanice zde doposud nikdy ještě nezaznamenaly déšť! (Trasa cca 400 km)

Den 8
Po snídani přejezd přes Národní park Los Flamencos, ve kterém se nachází Valle de la Muerte (Údolí smrti) a Valle de la Luna (Měsíční údolí). Projedeme pásmem Cordillera de la Sal, kde si prohlédneme nádherné přírodní solné formace neuvěřitelných tvarů. Prohlídku začneme zastávkou v Údolí smrti. Spektrum barev, kterými září skalní útvary a dopadající paprsky slunce vytvářejí krásný obraz, jaký dokáže namalovat jen příroda. Následně přejezd do Měsíčního údolí, které vděčí za svůj název skutečně vesmírně vyhlížející krajině: vyschlá jezera a země popraskaná z nedostatku dešťů skutečně připomínají povrch Měsíce. Návrat do hotelu, večeře a přenocování. (Trasa cca 30 km) 

Den 9
Po snídani (případně formou breakfast boxu) odjezd ve směru hranice s Argentinou. Dojedeme do města Purmamarca (2324 m n.m.), kde budeme moci obdivovat horu Sedmi barev. Tato nádherná vyhlídková trasa je známá také díky rallye Dakar. Přejezd přes Andy a překročení hranice. Pojedeme podél rokle Quebrada de Humahuaca, která je na seznamu Světového dědictví UNESCO, a její duhová kompozice nám zůstane na dlouho v paměti. Ubytování v Saltě, večeře a přenocování. (Trasa cca 600 km) 

Den 10
Po snídani prohlídka města Salta, které nazývají „La Linda“ neboli „Krásná“, zejména proto, že se nachází na úpatí And. Navštívíme Archeologické muzeum Mountain High (MAAM - Museo Arqueológico de Alta Montaña), kde uvidíme jednu ze tří dochovaných mumií dětí obětovaných inckým bohům, které byly nalezeny na vrcholu sopky Llullaillaco. Následně uvidíme hlavní náměstí, kostel sv. Františka a katedrálu. Odpoledne transfer na letiště a přelet do Buenos Aires. Ubytování, večeře a přenocování. (Trasa cca 30 km)
Večer fakultativně Tango show (cca 70 USD) - v závislosti na čase.

Den 11
Po snídani procházka po Buenos Aires. Následně transfer na letiště a přelet do Rio de Janeira. Přejezd do hotelu, ubytování, večeře a přenocování. Večer pro zájemce Brasil Show - setkání s brazilskou hudební a taneční kulturou, během níž nebude chybět capoeira, samba a tance typické pro různé regiony země (za poplatek cca 110 USD).
 
Den 12
Po snídani prohlídka Rio de Janeira, jednoho z nejlépe umístěných měst na světě. Díky nádherným výhledům, favelám umístěným uprostřed kopců a mnohakilometrovým plážím je Rio nazýváno Nádherným městem. Lanovkou se dopravíme na vrchol hory Corcovado (v překladu „hrbáč“, 710 m n. m.), kde stojí slavná 38metrová socha Krista Spasitele. V roce 2007 byla tato socha prohlášena za jeden ze sedmi nových divů světa. Následně přejezd k „červené pláži“ - Praia Vermelha, odkud se lanovkou přepravíme na vrchol Pão de Açúcar (v překladu: Cukrová homole, 396 m n. m.). Návrat do hotelu. Večeře a přenocování. (Trasa cca 40 km)

Den 13
Po snídani volný den na opalování na slavné pláži Copacabana. Kolem poledne vystěhování z pokojů a uložení zavazadel v hotelové úschovně. Odpoledne transfer na letiště a odlet do Polska.
 
Den 14 
Přílet na letiště F. Chopina ve Varšavě.

Upozornění k programu
- Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
- Prosíme, vezměte si s sebou neklouzavou obuv, repelenty a lehkou bundu na procházku po Iguaçu.
- V Argentině je váhový limit hlavního zavazadla během některých vnitřních přeletů 15 kg (možnost doplatku na místě za nadměrné zavazadlo 40 USD - 8 kg).

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je závazný a je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu nebo změny obsahu vyhrazeny.

Upozornění k programu

UPOZORNĚNÍ: pro občany USA, asijských zemí, Kanady a Indie je očkování proti žluté zimnici povinné.

Víza - informace pro prodejce

Cestovní pas musí být platný po dobu nejméně 6 měsíců od data návratu z Brazílie.  

Upozornění! Informace o cestovním pasu (číslo pasu, datum vydání a datum ukončení platnosti) musí být vyplněny na rezervaci maximálně do 21 dnů před datem odletu. Pokud se prodej uskuteční později, prosíme o neprodlené doplnění těchto údajů. 

Chybějící údaje o cestovním pase mohou mít za následek nevydání jízdenek na vnitřní přelety, vlak a vstupenku do Machu Picchu, a tím i nemít možnost využít zájezd.

Hotel

Hotely:
- v Cartageně *** hotel (3 noci)
- v Bogotě *** hotel (1 noc)
- v Cusco *** hotel (2 noci)
- v Rio de Janeiru *** hotel (3 noci) - nachází se cca 100 - 300 m od Copacabany nebo Ipanemy (v karnevalovém období možnost ubytování v hotelu 100 - 300 m od pláže Flamengo)

Pokoje: dvoulůžkové pokoje s koupelnou, s možností 1 přistýlky.

Ubytování zahrnuje: 
Pro odlety z Polska ve čtvrtek - 10 nocí (první noc ze čtvrtka na pátek). 
Pro odlety z Polska v neděli - 11 nocí (odlet z Polska v neděli, přílet do Ria v pondělí v časných ranních hodinách. První noc z neděle na pondělí). 

 

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny. 

Hodnocení

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Ne 09:00 - 20:00

Číslo účtu: 7677799901 / 5500

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.9 Kč