Ubytování IRA Obrázek0
Ubytování IRA Obrázek1
Ubytování IRA Obrázek2
Ubytování IRA Obrázek3
Ubytování IRA Obrázek4
Ubytování IRA Obrázek5
Ubytování IRA Obrázek6
Ubytování IRA Obrázek7
Ubytování IRA Obrázek8
Ubytování IRA Obrázek9
Ubytování IRA Obrázek10
Ubytování IRA Obrázek11

Perský šáh

Írán - Teheran
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: let pravidelnou linkou do/z Iránu (možnost přestupu), letištní taxy, přejezdy klimatizovaným autokarem nebo autobusem, ubytování v hotelech dle programu (7 nocí), stravování: snídaně, služby polského zástupce během odbavení na letišti ve Varšavě, služby polského průvodce nebo polsky mluvícího zástupce místního kontrahenta během poznávací části, turistický program (viz níže), balíček pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel). 

Základní cena nezahrnuje: poplatek za balíček na realizaci programu (mimo jiné vstupné, rezervační poplatky, služby místních průvodců, spropitné a systém Tour Guide) ve výši cca 190 EUR/os. (povinný poplatek na místě, poplatek nezahrnuje fakultativní výlety uvedené v programu); nápoje k večeřím a jiné osobní výdaje.  

Možnost příplatku večeří (6) v rezervačním systému (nápoje za poplatek). 

Důležité! Přečtěte si aktuální Covid podmínky vstupu do země.

Název zájezdu v polském jazyce: Perski Szach
Kód zájezdu: IRA  

Program

Persepolis - nejbohatší město pod sluncem • Nakš-e Rustam - starověké hrobky králů • Šíráz - město básníků a zahrad • Bíšápúr - oslnivé zříceniny mezi pohořím Zagros • pohoří Dena a vodopád Semirom • Isfahán - „polovina světa“ • Kašán - obchodní rezidence • Teherán - paláce šáhů v Alpské scenérii     

Den 1
Sraz na letišti ve Varšavě, u stanoviště Rainbow nejpozději 2 hodiny před odletem. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Přelet do Íránu (možnost mezipřistání). Po příletu celní a pasové odbavení. Transfer do hotelu v Šírázu (nebo okolí). Ubytování a přenocování. Tento den není v hotelu večeře. 

Den 2
Po snídani pojedeme do Persepolis - obřadního srdce říše, které založil perský král Dareios I. a jeho potomci. Kdysi bylo považováno za „nejbohatší město pod sluncem“. Uvidíme mimo jiné: pozůstatky audienčních sálů s překvapivými detaily reliéfů průvodu 23 národů světa a armády „nesmrtelných“. Přejdeme také k hrobce Artaxerxése III., odkud se rozprostírá nádherný výhled na ruiny. Další zastávkou bude Nakš-e Rustam, neobvyklý komplex hrobů panovníků starověkého Íránu (včetně Dareiose I. , Xerxése) vytesaných na svislé skále. Po návratu do města navštívíme ještě mauzoleum velkého básníka Hafeze ze Šírázu, kterého milují všichni Íránci. Mauzoleum se nachází v půvabné zahradě. Návrat do hotelu; večeře (fakultativně) a přenocování. (Trasa cca 130 km) 

Den 3
Po snídani a vystěhování z hotelu další prohlídka Šírázu - známého jako město básníků a zahrad. Začneme u mauzolea Ali Ebn-e Hamze, které je známé svou klidnou atmosférou a zrcadlovými dekoracemi. Následně mineme pevnost Arg-e Karim Chan, která se týčí nad centrem a dojedeme k mešitě Nasr ol-Molk. Mešita je známá díky barevným vitrážím a jemné hře barev. Uvidíme také rezidenci Narandžestan, která se nachází nedaleko mešity, v útulné zahradě. Poté přejdeme na trh, který je známý díky rukodělným výrobkům a sladkostem. Po volném čase odjezd ze Šírázu po stopách bývalé perské královské cesty přes velkolepý horský průsmyk Zagros do Bíšápúru. Uvidíme pozůstatky kdysi mocného města, včetně nádherného chrámu Anáhity s jeho reliéfy. Příjezd do města Jásúdž. Město je známé svou polohou v blízkosti průsmyku Perská brána - místo bitvy, které rozhodovalo o vítězství armády Alexandra Makedonského a o dobytí Persie. Ubytování v hotelu ve městě Jásúdž; večeře (fakultativně) a přenocování. (Trasa cca 280 km)

Den 4
Po snídani a vystěhování z hotelu se vydáme na cestu pohořím Zagros. Budeme projíždět oblastmi pokrytými bujnými duby, pistáciemi a javory, v pozadí uvidíme horu Dena (4409 m), která je považována za jednu z nejnepřístupnějších vrcholů Iránu. Po několika hodinách jízdy dojedeme ke krásným vodopádům Semirom, jednomu z nejnavštěvovanějších míst tohoto typu v zemi. Po chvíli odpočinku v lůně přírody se vydáme na další cestu do Isfahánu - města, které je magnetem pro nesčetné cestovatele díky koncentraci nejvýznamnějších památek v zemi. Velikost města jde nejlépe vidět od jižního vstupu z hory Sofeh. Ve městě uvidíme bohatě zdobenou arménskou baziliku Wank - důkaz o náboženské toleranci Íránské islámské republiky a nádherně udržovaný park u řeky Zajande, kde budete mít možnost se projít po jednom ze slavných mostů. Příjezd do hotelu v Isfahánu; večeře (fakultativně) a přenocování. (Trasa cca 350 km)

Den 5
Po snídani začneme prohlídku Isfahánu u Páteční mešity, která by se díky směsici stavebních stylů mohla vydávat za encyklopedii muslimské architektury. Poté dojedeme k Imámovu náměstí (jednomu z největších na světě), které bylo donedávna nazýváno Nakš-e džahán, čili „Obraz světa“, což má odrážet význam a krásu památek, které jsou tam shromážděny. Uvidíme kupoli dominující nad okolím Imámovy mešity. Navštívíme mešitu Lotfollah považovanou za nejkrásnější v Íránu, která je známá díky kachlovým dekoracím a hrou světel. Navštívíme také pavilon Chehel Sotun, který je obklopen nádhernou zahradou, která byla dříve používána k zábavě a setkáním. Volný čas na procházky a nákup suvenýrů. Za poplatek můžete odpoledne prozkoumat město neobvyklým způsobem: program zahrnuje např. tradiční íránský oběd, návštěvu míst mimo program, degustaci různých čajů v typické perské čajovně atd. Cena a realizace závisí na počtu zájemců. Návrat do hotelu; večeře (fakultativně) a přenocování. (Trasa cca 50 km)

Den 6
Po snídani a vystěhování z hotelu vyjedeme dálnicí směrem k hlavnímu městu Íránu. Během cesty navštívíme vesnici Abjáne, která je v Iránu známá díky bludišti uliček a charakteristické červené barvě budov. Ve městě můžeme vidět tradiční oblečení žen - dlouhé bílé šály a barevné vzorované sukně. Následně přejezd oblastí, která je známá díky pěstování růží do Kašánu, města-oázy na trase spojující Teherán z Kermanem. Uvidíme ty nejzajímavější památky města: domy bohatých kupeckých rodin, navštívíme nejreprezentativnější část městského perského paláce - rezidenci Tabatabai a také zachovalé lázně sultána Amira Ahmada Bathhouse. Příjezd do hotelu v Teheránu (nebo okolí), přenocování. Večeře (fakultativně). (Trasa cca 500 km)

Den 7
Po snídani návštěva hlavního města Íránu, ležícího na svazích vysokého horského masivu Alborz. Teherán s několika miliony obyvatel je největším městem na Blízkém východě a nejvíce kosmopolitním městem v zemi. Začněme polským akcentem - návštěva katolického hřbitova, kde se nachází hroby Poláků, kteří přišli do Íránu s armádou gen. Anderse. Navštívíme hlavní atrakci města - palácový komplex Golestán (seznam UNESCO), ve kterém uvidíme přepych, jímž se obklopovala rodina šáha. Následně v Muzeu koberců uvidíme jednu z nejbohatších sbírek děl iránských tkalců. Zastavíme u věže Svobody - jedné z nejvíce charakteristických ikon města. Uvidíme také všudypřítomné nástěnné malby prezentující pohled Íránské islámské republiky na různé sociálně-politické otázky. Poté vyjedeme na vyhlídkovou plošinu na věži Milad, odkud je dobře vidět, jak rozlehlé je město Teherán. Návrat do hotelu, přenocování. Večeře (fakultativně). (Trasa cca 100 km) 
 
Den 8
Po časném vystěhování z hotelu přejezd na letiště v Teheránu. Celní a pasové odbavení, odlet do Polska (možnost přestupu). Upozornění! Tento den není snídaně.  

Upozornění k programu
- Program je rámcový. Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno. Průvodce neprovází po muzejních objektech.
- Nejlépe směnitelnou měnou na místě je americký dolar (USD). V Íránu není možné platit mincemi EUR. Akceptovány jsou pouze bankovky. Stejně tak nelze platit USD starého typu, tzn. s malými podobiznami prezidentů.
- Nelze vybírat peníze z iránských bankomatů.
- Írán je zemí, která striktně dodržuje zásady muslimského náboženství, proto je přísně zakázáno dovážet do Íránu jakýkoliv alkohol.
- V Íránu musí mít ženy vlasy zakryté šátky a nosit široké kalhoty nebo sukně a také halenky zakrývající: výstřih, ruce po zápěstí a nohy ke kolenům. Muži musí mít zahalená ramena a nosit dlouhé kalhoty (šortky, bermudy, legíny - nejsou povoleny). Tyto pokyny se vztahují i ​​na turisty.
- Vzhledem ke specifikům náboženských zemí, zejména v období svátků (místní státní a náboženské svátky, např. Ramadán 22.3.-20.4.2023) se může změnit organizace poznávací a pobytové části (např. pořadí prohlídek, otevírací hodiny muzejních objektů a chrámů, hodiny servírování pokrmů a jejich složení).
- Írán je z turistického hlediska zcela bezpečnou zemí. Časté předsudky pocházejí výhradně z politických vztahů mezi Íránem a ostatními zeměmi. Ve skutečnosti jsou Íránci známí svou pohostinností a přátelským přístupem k turistům.
- Klienti s izraelským vízem se nemohou zúčastnit zájezdu.
- Cestovní pas musí být platný min. 6 měsíců od data návratu.
- Vzhledem k zákonům Íránské islámské republiky nemohou ženy obsadit první řadu v autobuse, který se pohybuje po celé zemi. Týká se to také těch, kteří si zakoupili „příplatek za první místa v autokaru“. Možnost obsazení sedadel od druhé řady autobusu.  

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je závazný a je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu nebo změny obsahu vyhrazeny.

Víza

Vízum do Iránu    
- občané ČR potřebují pro vstup na území Iránu vízum
- žádosti o víza všech typů se nyní podávají elektronicky na adrese: https://evisatraveller.mfa.ir.
- nutnou podmínkou je držení cestovního pasu platného ještě min. 6 měsíců po vypršení platnosti víza.   

Hotel

K dispozici pro hosty

V areálu hotelu se nachází restaurace, recepce.

.
Ubytování

Hotely odpovídající standardu *** podle pořadatele - (celkem 7 zahájených hotelových nocí).

Pokoje: 2lůžkové, vybavené koupelnou s wc (v některých hotelech možné tradiční íránské toalety), klimatizací, často TV.

.

Hodnocení

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Ne 09:00 - 20:00

Číslo účtu: 7677799901 / 5500

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.8 Kč