Ubytování GKA Obrázek0
Ubytování GKA Obrázek1
Ubytování GKA Obrázek2
Ubytování GKA Obrázek3
Ubytování GKA Obrázek4
Ubytování GKA Obrázek5
Ubytování GKA Obrázek6
Ubytování GKA Obrázek7
Ubytování GKA Obrázek8
Ubytování GKA Obrázek9
Ubytování GKA Obrázek10

Arménský svět z Kutaisi

Gruzie
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Hotel

Hotely*** - střední kvality, které se nachází obvykle mimo centra měst (7 nocí).

Vybavení: v hotelu je k dispozici restaurace a bar.

Pokoje: dvoulůžkové pokoje (možnost přistýlky), všechny s koupelnami.

Strava: kontinentální snídaně (formou bufetu) a večeře dle programu (formou bufetu nebo menu servírované ke stolu).

Místní kategorie: ***

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: přelet charterovým letadlem do Gruzie - Kutaisi, letištní taxy, ubytování (7 nocí během okružní části), přejezdy klimatizovaným autokarem nebo autobusem, stravování: (7 snídaní a 5 večeří), služby průvodce a delegáta během pobytové části, pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: vstupné do navštívených objektů, služby průvodců, spropitné, Tour Guide System - celkem cca 135 EUR/os. (platí se povinně průvodci na místě); fakultativní výlety, další jídla na vlastní náklady (10-15 EUR/1 pokrm) a jiné osobní výdaje.

Název zájezdu v polském jazyce: Ormiański świat z Kutaisi
Kód zájezdu: GKA

Program

Řeka Rioni a památník Argonautů • Gori - Stalinův rodný dům • Tbilisi - kulturní kotlík • Mccheta - náboženské hlavní město Gruzie • klášter Goshavank • horské jezero Sevan - smaragd Arménie • továrna na výrobu brandy v Jerevanu • Geghard - „klášter kopí“ • Ečmiadzin - „arménský Vatikán“ • Vardzia - klášter vytesaný do skály • Bordžomi - „Alpské lázně“

Den 1
Sraz u stanoviště Rainbow 2 hodiny před plánovaným odletem letadla na jednotlivých letištích. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Odlet do Gruzie - Kutaisi. Po příletu transfer do hotelu v okolí Kutaisi s místním průvodcem. Volný čas a přenocování (tento den není v hotelu večeře).

Den 2
Po snídani a vystěhování z hotelu setkání s průvodcem a krátká prohlídka Kutaisi. Město je osídleno již 4000 let. Bylo hlavním městem starověkého království Kolchida, do kterého podle legendy přišel Jáson s Argonauty pro zlaté rouno. V Kutaisi navštívíme klášter Gelati (seznam UNESCO) a uvidíme novou budovu parlamentu a Kolchidskou fontánu. Následně přejezd do Mcchety, prvního hlavního města a náboženského centra Gruzie (na seznamu UNESCO). Během cesty ještě zastavíme u pevnosti Ananuri, která se nachází na strmém svahu u jezera Žinvali. Trasa vede začátkem slavné gruzínské vojenské cesty a zaručuje nádherné výhledy. Prohlídka Mcchety. Po několik století byla Mccheta hlavním městem gruzínského království Ibérie. Král Mirian III., který v Mcchetě sídlil, přijal v roce 317 křesťanství, proto také bylo město později sídlem nejvyšších orgánů gruzínské pravoslavné církve. V centru navštívíme katedrálu Sveticchoveli (v překladu Katedrálu životodárných sloupů), která byla po staletí místem korunovace a pohřbu gruzinských králů - podle legendy je zde uloženo Kristovo roucho. Vyjedeme také na vyhlídkové místo u kostela Džvari. Přejezd do hotelu v okolí Tbilisi, večeře a přenocování. (Trasa cca 330 km)

Den 3
Po snídani se vydáme na prohlídku hlavního města Gruzie. V Tbilisi uvidíme mimo jiné nejposvátnější stavbu jižního Kavkazu - katedrálu Nejsvětější Trojice. Vyjedeme lanovkou k Narikale - starobylé pevnosti tyčící se nad Tbilisi, s nádherným panoramatem města. Přejedeme Rustaveli Avenue - nejdelší ulicí Tbilisi, která se táhne od náměstí Revoluce růží až k náměstí Svobody. Podél ní se nachází mimo jiné: starý parlament, Národní muzeum, stejně jako četné galerie, divadla a kavárny. Během procházky starým městem poznáme nejstarší část metropole. Volný čas. Následně pro zájemce večeře v tradiční restauraci spojená s uměleckým programem (za příplatek cca 30 EUR/os.). Návrat do hotelu v okolí Tbilisi, přenocování (tento den není v hotelu večeře). (Trasa cca 30 km)

Den 4
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd k arménské hranici. Po celním a pasovém odbavení dojedeme malebnou trasou ke klášteru Goshavank. Dokonale zachovalý komplex, který byl postaven v období od 12. - 14. století, byl výzkumným střediskem, kde se vyučovaly humanitní vědy, byly vedeny vědecké diskuze a vznikaly vědecké práce. Následně přejezd k horskému jezeru Sevan, které je nazýváno smaragdem Arménie. Je to druhé největší sladkovodní horské jezero na světě, které se nachází v nadmořské výšce cca 1900 m. Návštěva kláštera Sevanavank z 8. - 9. století. Takzvaný „Černý klášter“ byl dle legend místem vyhnanství vysoce urozených, stejně jako hříšných duchovních. Ženy zde měly vstup zakázán. Za hezkého počasí, pro zájemce krátký výlet lodí po jezeře Sevan (za příplatek cca 8 EUR/os.). Přejezd do hotelu, večeře a přenocování v okolí Cachkadzor. (Trasa cca 250 km)
 
Den 5
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd ke klášternímu komplexu Geghard (seznam UNESCO), kde je uloženo kopí římského vojáka Longinuse, kterým měl být probodnut bok Ježíše Krista. Geghard je klášterním komplexem z 8. století částečně vytesaným ve skále. Následně navštívíme Garni; chrám boha Mitry, který se nachází na místě bývalého letního sídla krále Tiridatese I. Odtud se rozprostírá nádherný výhled do údolí řeky Azat. Odpoledne přejezd do Jerevanu, kde uvidíme památník věnovaný obětem arménské genocidy z roku 1915 a dojdeme ke slavné Kaskádě. Inovační architektonická forma měla originálně připomínat 50. výročí začlenění Arménie do SSSR. Byla však dokončena teprve na začátku 21. století, kdy dostala podobu parku - galerie současného sochařství pod širým nebem. Navštívíme také jednu z továren na výrobu arménské brandy. Přejezd do hotelu, večeře a přenocování v okolí Jerevanu. (Trasa cca 150 km)
 
Den 6
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd do duchovního hlavního města Arménie a sídla patriarchů - Ečmiadzinské katedrály. Následně se vydáme směrem k hranici, celní a pasové odbavení. Přejezd malebnou trasou do Vardzie, skalního města-kláštera vybudovaného ve stěně hory Erušetu. Ve středověku sloužila Vardzia jako úkryt během mongolských invazí; byla jedním z nejdůležitějších gruzínských měst. Mohlo zde žít téměř 60 tisíc lidí. Komplex je vytesán do skalní stěny v několika úrovních. Jeho centrem je kostel Nanebevzetí (ze 12. století), který je vyzdoben barevnými freskami. Večeře a přenocování v okolí Achalciche/Bakuriani. (Trasa cca 350 km)
Upozornění! Příjezd do hotelu v pozdních večerních hodinách. 
 
Den 7
Po snídani v hotelu vystěhování a přejezd do Bordžomi, známého gruzínského lázeňského města, kde ochutnáme minerální vodu z pramene v Parku minerálních vod. Volný čas na procházku v parku. Po krátkém volném čase na procházku lázeňským parkem se vrátíme do okolí Kutaisi, kde navštívíme jednu z nedalekých jeskyní známých svými bohatými krasovými útvary. Přejezd do hotelu v Kutaisi, přenocování (tento den není v hotelu večeře). (Trasa cca 160 km)

Den 8
Po snídani vystěhování z hotelu (do 10:00 hodiny). Následně transfer na letiště v Kutaisi a návrat do Polska.

Upozornění k programu
- Výše uvedený program je pouze rámcový, jednotlivé body programu mohou být realizovány v jiném pořadí.
- Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
- Průvodce neprovází po muzejních objektech.
- V Gruzii a Arménii, kromě pláží v Batumi, je od turisty očekáváno skromné ​oblečení; muži obvykle nosí dlouhé kalhoty, dámy šaty/sukně pod kolena, pokud žena zvolí kalhoty, měly by být až ke kotníkům. Všichni (jak ženy, tak i muži) by měli mít zahalená ramena, ženy by neměly nosit halenky s hlubokými výstřihy. Dodržujte prosím tyto pokyny - v opačném případě nemusí být turistům povolen vstup do navštívených památek. 
- Pohodlné boty. K mnoha atrakcím je třeba dojít kamenitými cestami do kopce. Nezapomeňme, že na každé trase zdoláváme úseky přes hory, kde se počasí může výrazně lišit od údolí. Doporučuje se teplejší oblečení, které také chrání před deštěm a opalovací krém. Upozornění: Nejedná se o zimní bundy. 
- Pro dámy bude velmi užitečný šál; v Gruzii a Arménii v řadě posvátných objektů je od žen vyžadována pokrývka hlavy. 
- Jak v Gruzii, tak i v Arménii je nutná výměna peněz na místní měnu - Gruzínské lari (GEL) a Arménské dramy (AMD). Aktuální kurzy lze nalézt na internetových stránkách www.cnb.cz.
- Existuje možnost používání platebních/kreditních karet, ale v méně rozvinutých oblastech je potřeba mít hotovost. 
- Ohledně dotazů týkajících pokrytí (v Gruzii a Arménii) a poplatků za roamingové služby se obraťte přímo na svého operátora.
- V Gruzii a Arménii je stále nejpopulárnějším cizím jazykem ruština. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení Gruzínci nemají nic proti používání tohoto jazyka.
- Vzhledem ke složité politické situaci v oblasti je třeba být připraven na podrobnější hraniční kontroly - jak pasové, tak i celní. Na většině hranic budeme také měnit autokary, což obvykle zahrnuje přechod se zavazadlem na vzdálenost několika set metrů.
- Pro všechny léky dovážené do Gruzie by měli mít klienti lékařské předpisy/osvědčení a vše mít v příručním zavazadle. V opačném případě mohou být hlavní zavazadla rozbalena a léky bez certifikátů mohou být zabaveny. Do Gruzie platí absolutní zákaz dovozu léků obsahujících kodein nebo pseudoefedrin (např. Ibuprofen). Potřebné informace získáte na Gruzínské ambasádě v Praze tel. 233 311 749. Každé zavazadlo je před opuštěním příletové haly zrentgenováno. Stejný postup je i u odletu: zde je kontrola ikon, nožů, starožitných suvenýrů. Každý takovýto předmět musí mít oficiální certifikát povolující vývoz ze země. Některé obchody jej vydají hned, ale ne vždy a ne všude.
- Vzhledem k odlišné bakteriální flóře doporučujeme koupit si léky na žaludeční potíže typu Stoperan (tyto léčivé přípravky jsou povoleny v Gruzii a není zapotřebí lékařského potvrzení).

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Víza

Občané ČR nepotřebují pro vstup na území Gruzie/Arménie vstupní vízum. 
Cestovní pas musí být platný min. 6 měsíců od data návratu.

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Pá 08:00 - 17:00

Číslo účtu: 2621338329/0800

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 6.1 Kč