Ubytování ZBR Obrázek0
Ubytování ZBR Obrázek1
Ubytování ZBR Obrázek2
Ubytování ZBR Obrázek3
Ubytování ZBR Obrázek4
Ubytování ZBR Obrázek5
Ubytování ZBR Obrázek6
Ubytování ZBR Obrázek7
Ubytování ZBR Obrázek8
Ubytování ZBR Obrázek9
Ubytování ZBR Obrázek10
Ubytování ZBR Obrázek11
Ubytování ZBR Obrázek12
Ubytování ZBR Obrázek13
Ubytování ZBR Obrázek14
Ubytování ZBR Obrázek15
Ubytování ZBR Obrázek16

Expedice k deltě řeky Okavango

Jihoafrická republika - JOHANNESBURG - Johannesburg
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Hotel

Poloha
Ubytování v hotelech a lodgích 3* (12 nocí: Mokopane - 1 noc, Musina - 1 noc, Bulawayo - 1 noc, ubytování v okolí Hwange Park - 1 noc, Victoria Falls - 3 noci, ubytování v Chobe Park - 1 noc, Gweta - 1 noc, ubytování v lodgi kolem Maun - 3 noci).

Vybavení
Restaurace, bar, bazén v některých hotelech a lodgích.

Pokoje
Hotely jsou vybaveny: klimatizací, koupelnou, často minibarem (za poplatek) a TV.
V lodgích - skromně vybavené s koupelnou, (bez klimatizace, TV a telefonu).

Strava
Snídaně a večeře formou bufetu.

Místní kategorie
***

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: let pravidelnou linkou (s přestupem) na trase Varšava - Johannesburg a Johannesburg - Varšava, vnitřní přelet na trase Maun - Johannesburg, letištní taxy, transfery: letiště - hotel - letiště, přejezdy klimatizovaným autokarem nebo minibusem u menších skupin, ubytování ve dvoulůžkových pokojích, ubytování (12 nocí), stravování: snídaně a večeře, turistický program (viz níže), služby polského průvodce, pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel).

Základní cena nezahrnuje: vízum do Zimbabwe (cca 30 USD/os. nebo cca 45 USD/os., platí se na hranici), povinnou pobytovou taxu do Botswany (cca 30 USD/os., platí se na hranici), vstupné do navštívených objektů, spropitné, další jídla a nápoje, jiné osobní výdaje a fakultativní výlety. Orientační náklady na účast v programu (vstupné a spropitné) - cca 650 USD/os. (povinný poplatek průvodci formou balíčku).

Název zájezdu v polském jazyce: Wyprawa do Delty Okawango
Kód zájezdu: ZBR 

Upozornění! Výše uvedené ceny víz a výše poplatků za balíček účasti na programu byly uvedeny ke dni 10.3.2020 a mohou být změněny.

Program

JAR, Botswana, Zimbabwe, Zambie - 15 dní • Pretoria • Národní park Mapungubwe • obratník Kozoroha • Bulawayo • plešaté hlavy Motobo • Národní park Hwange • majestátní Viktoriiny vodopády • plavba po řece Chobe • největší solné pánve na světě: Makgadikgadi Pans • delta řeky Okavango 

Den 1
Zájezd je organizován s leteckou dopravou z Varšavy. V případě Vašeho zájmu je možné dokoupit letenky na trase Praha - Varšava - Praha nebo Ostrava - Varšava - Ostrava (cena na ověření, nejedná se o navazující let).
Sraz na letišti F. Chopina ve Varšavě, u stanoviště Rainbow 3 hodiny před plánovaným odletem letadla. Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Přelet do Johannesburgu pravidelnou linkou s přestupem. 

Den 2
Po přistání v Johannesburgu přejedeme do Pretorie, jednoho ze tří hlavních měst Jižní Afriky, jejího administrativního hlavního města. Navštívíme Památník Voortrekkerů (Voortrekker Monument) - nejdůležitější místo v zemi pro Afričany - jediný bílý kmen v Africe. Místo popisuje nejdůležitější události Velkého treku, je poctou tisícům bílých osadníků, kteří se ho zúčastnili. Každý rok, 16. prosince se zde shromažďuje bílá komunita, přesně v den výročí bitvy u Krvavé řeky (Blood river). Ze střechy památníku budeme obdivovat údolí řeky Apies, ve kterém se nachází Pretoria. Následně se vydáme slavnou Great Northern Route do Mokopane, kdysi Potgietersru, založeného během Velkého treku. Večeře a přenocování. (Trasa cca 250 km)

Den 3
Po snídani bude naším dalším cílem obratník Kozoroha. Zastavíme u stylového památníku, abychom si mohli udělat fotografie. Následně přejedeme pohořím Soutpansberg dosahujícím výšky přes 1700 m n.m. 170 km dlouhé a 50 km široké horské pásmo se vyznačuje mimořádným bohatstvím flóry. Vyskytuje se zde více druhů stromů než v celé Kanadě. Budeme projíždět řadou tunelů vyhloubených na počátku šedesátých let a dojedeme do země baobabů - nejcharakterističtějších stromů Afriky. Naším cílem bude Národní park Mapungubwe, který se nachází na soutoku řek Shashe a Limpopo, kde se sbíhají hranice Botswany, Jihoafrické republiky a Zimbabwe. Je to jedno z 9 míst v zemi zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Seznámíme se tam s historií nejstaršího království této části Afriky, která předcházela rozkvětu Velkého Zimbabwe a budeme obdivovat klasickou africkou krajinu obratníkového pásma. Vyskytuje se zde více než 20 druhů akátu a jedny z největších baobabů na kontinentu, některé s obvodem přes 30 metrů. Místo má velký význam pro historii Jihoafrické republiky, The Order of Mapungubwe je nejvyšším vyznamenáním v zemi - prvním vyznamenaným byl v roce 2002 Nelson Mandela. Přejezd do Musiny na hranici se Zimbabwe. Večeře a přenocování. (Trasa cca 400 km) 
 
Den 4
Po snídani přejezd do Masvingo, jednoho z prvních evropských měst v oblasti nynějšího Zimbabwe. Uvidíme zde zříceninu Velkého Zimbabwe, která dala jméno samostatné zemi v roce 1980. Jedná se o nejstarší dochovanou stavbu v oblasti současného státu, která ukazuje velmi dobře rozvinutou státní strukturu, stejně jako moderní stavební technologie, jejichž důkazy uvidíme na slavném kopci. Komplex se skládá ze dvou částí, které uvidíme: tzv. Akropol (Hill Complex) a Great Enclosure (Imba Huru). Večeře a přenocování v hotelu v Great Zimbabwe. (Trasa cca 320 km)

Den 5
Po časné snídani přejezd kopci centrálního Zimbabwe pokrytými bušem do bývalého hlavního města kmene Matabele - Bulawayo. V jednom ze zajímavějších železničních muzeí na světě uvidíme nádhernou sbírku parních lokomotiv a soukromý salónní vůz zakladatele města, Cecila Rhodesa - politika a kolonizátora britské državy v Jižní Africe. Podle něj byly pojmenovány 2 kolonie - Severní a Jižní Rhodézie - dnešní Zambie a Zimbabwe. Odpoledne přejezd k rezervaci Matobo, v níž jsou hlavní atrakcí kopce, které jsou zcela holými skálami ve tvaru holých hlav. Tato oblast je známá hlavně díky bílým nosorožcům, ale také antilopám vraným a impalám. Je to také místo s největší koncentrací leopardů na světě, pokud budeme mít štěstí, uvidíme také tohoto dravce. Nejvyšší z kopců si oblíbil Cecil John Rhodes, kde často trávil čas o samotě a obdivoval jedinečný výhled. Přejmenoval jej ze zulského „kopce duchů“ na „pohled na svět“ a právě na vrcholu této hory se nechal pohřbít. Večeře a přenocování v hotelu v okolí Bulawayo. (Trasa cca 350 km)

Den 6
Snídaně, přejezd na sever přes Matabeleland směrem k největšímu národnímu parku Zimbabwe - Hwange. Oběd (v ceně) a krátká přestávka. Odpoledne safari v terénních vozech v rezervaci Hwange, která je známá obrovským množstvím divoké zvěře, zejména velkou populací zeber a žiraf. Může se pochlubit jedněmi z největších stád slonů v této oblasti. Uvidíme nádherný západ slunce v areálu parku, pak zamíříme do lodgíe na večeři a přenocování. (Trasa cca 340 km)

Den 7
Po snídani opouštíme rezervaci, budeme přejíždět přes slavnou železniční trať Cecila Rhodesa z Kapského Města do Káhiry (postavenou pouze do Měděného pásu v Zambii). Bude nás doprovázet po zbytek cesty k Viktoriiným vodopádům. Cestou budeme míjet městečko Hwange, ležící u uhelného dolu a elektrárny, po němž byla rezervace pojmenována. Příjezd k Viktoriiným vodopádům, ubytování v hotelu. Brzy odpoledne uvidíme legendární vodopády - návštěva rezervace, procházka k slavnému železničnímu mostu spojujícímu Zimbabwe se Zambií. Večer tradiční africká večeře v restauraci s ukázkou tanců a kurzem hry na africké bubny. Přenocování v hotelu v okolí Viktoriiných vodopádů. (Trasa cca 200 km)
 
Den 8
Volný den, možnost využití fakultativních výletů (za poplatek): rafting na řece Zambezi, procházka se lvy, přelet helikoptérou nad vodopády nebo plavba luxusním trajektem po čtvrté nejdelší africké řece Zambezi zakončená velkolepým západem slunce. Návrat do hotelu na večeři a přenocování.

Den 9
Volný den. Tento den doporučujeme celodenní fakultativní výlet do Zambie (za příplatek). V programu návštěva zambijské části Viktoriiných vodopádů (mimo jiné Eastern Cataract nebo Knife Edge). Následně se vydáme do bývalého hlavního města z koloniální doby Severní Rhodézie čili Livingstone. V muzeu Livingstone představíme postavu tohoto největšího průzkumníka Afriky z viktoriánských dob. Při hledání místních suvenýrů se podíváme na jeden ze zdejších bazarů. Pro zájemce možnost dokoupení návštěvy Livingstonova ostrova (Livingston Island) spojené s koupelí v čertovém nebo andělském kotlíku na samém okraji vodopádů. Návrat do hotelu, večeře a přenocování.

Den 10
Po snídani se vydáme do Botswany, překročíme hranici a vjedeme do oblasti, kde na malé ploše sousedí se sebou 4 země: Zimbabwe, Botswana, Zambie a Namibie. Přejezd do lodgíe. Čas na odpočinek a oběd (v ceně). Následně odpolední safari lodí, během plavby bude příležitost vidět z úrovně řeky Chobe stáda slonů, antilop, žiraf, zeber nebo prasat savanových vycházejících z křoví k napajedlu. Kromě toho bude příležitost setkat se s hrochy a krokodýly, kteří jsou stálými obyvateli ostrova Sedudu, kolem něhož poplujeme. Je také místem výskytu několika vzácných druhů antilop, tzv. vodušky červené. Skvělá příležitost udělat unikátní fotografie s jedinečným západem slunce v pozadí. Večeře a přenocování v lodgí. (Trasa cca 90 km)

Den 11
Den začneme safari džípy v Národním parku Chobe, kde budeme pozorovat především zdejší dravce: lvy a leopardy. Poté, co obdržíme snídaňové balíčky, se vydáme přes severovýchodní část pánve Kalahari, lesními rezervacemi Kasana, Kazuma, Sibuyu do města Gweta na okraji největších solných pánví světa - slavných Makgadikgadi Pans. Večeře a přenocování v okolí města Gweta. (Trasa cca 400 km)
 
Den 12
Po snídani začneme v džípech prozkoumávat solné pánve Makgadikgadi, největší svého druhu na světě. Jihovýchodně od delty Okavango je obrovská oblast solných plání pod ochranou Národního parku Makgadikgadi. Kdysi obrovské jezero o rozloze srovnatelné se Švýcarskem, v této chvíli, kdyby se zde nevyskytovaly malé rostlinné formy, mohlo by se na rozdíl od pouště Kalahari, která jej obklopuje, považovat za pouštní oblast. Skládá se ze sítě solných pánvi, jako jsou Sowa Pan, Nwetwe Pan a Nxai Pan National Park, který je cílem naší cesty. V období sucha je zde vedro a horký vítr, pokud je voda, pak jen slaná, zatímco v období dešťů se tato oblast stává důležitým stanovištěm pro migrující dravce, pakoně a jednu z největších populací zeber v Africe. To, co odlišuje Nxai od ostatních solných pánvi, je mnoho tisíc let starých baobabů Baines, které vděčí za svůj název Thomasovi Bainesovi, který je zvěčnil v mnoha slavných obrazech. Po safari přejezd do města Maun, večeře a přenocování. (Trasa cca 200 km)

Den 13
Maun v Botswaně, v zemi s největším procentem chráněných oblastí na světě, je malé, ale rušné město plné pozitivní cestovatelské energie, nazývané hlavním městem Kalahari a mekkou pro ty, kteří chtějí prozkoumávat deltu řeky Okavango. Tato největší vnitrozemská delta na světě má 28 tisíc km2. Vody řeky nemají své ústí do moře nebo oceánu, zpomalují svůj tok a vytvářejí malebné stojaté vody, ostrovy pokryté trávou a rákosím. Oblast delty byla uznána jako jeden ze Sedmi divů africké přírody a zapsána na seznam UNESCO (pod symbolickým pořadovým číslem tisíc). Rozkládají se zde desítky tisíc čtverečních kilometrů vodních toků, rákosin, leknínů a palmových ostrovů! Pro zájemce možnost prozkoumání tohoto zázraku přírody, pozorování zástupců místní fauny v lodích vydlabaných z kmene stromu s plochým dnem - zvaných mokoro (za příplatek). Večeře a přenocování ve městě Maun. (Trasa cca 100 km)
 
Den 14 
Brzy ráno (snídaňové balíčky) se vydáme objevovat bohatství Přírodní rezervace Moremi, která chrání střední a východní oblast delty řeky Okavango. Úžasný ekosystém delty přitahuje obrovské množství zvířat a ptáků - slony, hrochy, buvoly africké, impaly, žirafy angolské, hyeny, šakaly, gepardy a mnoho druhů ptáků - všichni zde nacházejí své útočiště. S trochou štěstí budeme mít možnost vidět Velkou africkou pětku! Obrovské oblasti přispívají k velmi individuálnímu pozorování bohaté fauny a flóry, jejíž rozmanitost překvapuje i zkušené cestovatele. Pozdě odpoledne návrat do hotelu v Maun na večeři a přenocování. (Trasa cca 100 km)
 
Den 15
Přelet z Maun do Johannesburgu. Následně odlet z Johannesburgu do Polska.

Den 16
Návrat do Polska.

Upozornění k programu
- Pořadí realizace bodů programu může být změněno či obráceno.
- V JAR jsou přijímány pouze americké dolary vydané po roce 2006.

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny.

Jiné

Očkování
JAR, Botswana, Zimbabwe - není povinné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A, hepatitidě typu B, tyfu, záškrtu a tetanu. Je nutné vzít s sebou kvalitní repelenty. 

Výlety v okolí

RAFTING NA ZAMBEZI
Realizovatelný mezi dubnem a lednem. V období dešťů, mezi lednem a březnem může být voda v Zambezi příliš vysoká a rafting je nebezpečný. Ve zbývajících měsících, v závislosti na hladině vody provozovatelé vyhodnotí, jaký úsek je bezpečný a obvykle nabízejí půldenní a celodenní dobrodružství. Zájemci jsou vyzvednuti z hotelů kolem 7:00 hodiny. Jsou převezeni do centra provozovatele na řece. Všichni projdou školením, které poučí účastníky o nezbytných bezpečnostních prvcích a chování během raftingu. Po 1-1,5 hodinovém kurzu účastníci odevzdají všechny osobní věci a oblečení, které by se neměly namočit (jako např. mobilní telefony, sluneční brýle, hodinky a další) průvodci, který je zajistí a vrací majitelům po raftingu. Účastníci obdrží potřebné vybavení, aby byla zajištěna bezpečnost - plovací vesty a helmy. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin: v člunech plujících jednodušším a náročnějším proudem, více vzrušující stezkou, kde je zvýšené riziko překlopení raftu a koupání ve vodě. Provozovatel zajišťuje ke každé lodi alespoň jednu osobu mimo raft (na desce), která poskytuje pomoc při převrácení raftu. Délka splavu, množství peřejí závisí na stavu vody. Na závěr raftingu se podává oběd (v ceně), poté musí celá skupina vylézt cca 100 m nad hladinu řeky na okraj rokle, kde čeká odvoz do hotelu. Celý rafting je natočen a fotografován. Večer stejný den si mohou klienti koupit CD s fotografiemi za cca 20 USD a DVD s filmem za cca 35 USD. (Cena cca 150 USD/os.).

LET VRTULNÍKEM NAD VODOPÁDY (cca 12-13 minut)
Jeden z nejemotivnějších zážitků, i když nevyžaduje takovou fyzickou námahu jako rafting. Klienti jsou vyzvednuti od hotelu autem cca 30 minut před dohodnutým termínem letu. Po přejezdu kolem hotelu Elephant Hills jsou všichni zvážení a podepisují potřebné formuláře. Před odletem musí také zaplatit 12 USD za užívání vzdušného prostoru nad Viktoriinými vodopády. Obsazení míst ve vrtulníku závisí na pokynech osoby odpovědné za rovnoměrně vyvážení vrtulníku. Po vzletu helikoptéra dvakrát obkrouží nad vodopády, tak aby cestující z každé strany kabiny měli stejnou možnost shlédnout a fotografovat vodopády. Krátký let trvá cca 12 min., delší let trvá cca 20 min. Po návratu jsou všichni účastníci odvážení minibusem do svých hotelů. Za poplatek 30 USD si můžete také zakoupit DVD se záznamem z celého letu a s osobami, které se zúčastnily letu. (Cena cca 165 USD/os.).

PROCHÁZKA SE LVY
Zájemci o setkání se lvy jsou vyzvednutí od hotelu kolem 6:00 hodiny ráno a jsou převezeni na lví farmu v buši. K procházce jsou přichystáni pouze mladí lvi, ne starší než 2 roky. Po příjezdu se koná krátká instruktáž o bezpečnosti a chování v bezprostředním kontaktu se lvy, poté se skupina vydá s průvodcem do buše na procházku a hry se lvy. Vše se odehrává pod dohledem zkušených průvodců. Po dlouhém focení a bezprostředním kontaktu se lvy se celá skupina vrací do tábora na snídani. Po snídani si můžete koupit CD s fotkami a DVD s filmem z procházky se lvy. Kolem 9:30 hodiny jsou účastníci odvezeni do hotelů. (Cena cca 150 USD/os.). 

Upozornění k programu

Od 1. listopadu 2018 se změnily předpisy týkající se ochrany životního prostředí v Botswaně. Kvůli novému zákonu je používání, výroba a dovoz plastových sáčků v Botswaně nelegální a trestán vysokými pokutami (až do výše cca 500 USD). Cestující, kteří přijíždějí do Botswany s plastovými taškami v jejich zavazadlech (reklamní, plastové a jednorázové tašky, rovněž tašky z nákupů v obchodech v bezcelní zóně), jsou povinni je nechat na letišti. Doporučujeme používat místo plastových tašek textilní nebo papírové tašky. 

Upozornění! Pro zájemce, kteří se chtějí zúčastnit nabízených fakultativních výletů (rafting na řece Zambezi, procházka se lvy, let vrtulníkem nad vodopády) doporučujeme rozšířit pojištění o balíček SPORT.

Víza

Občané ČR, kteří do Jihoafrické republiky cestují za turistickým či obchodním účelem, nepotřebují pro pobyt do 90 dnů vízum.  

Při vstupu do Zimbabwe je povinností mít turistické vízum, vyřizuje se na hranicích (jednorázové cca 30 USD/os. nebo dvojnásobné cca 45 USD/os.).

K překročení hranice se Zambií (pouze v případě účasti na fakultativním výletě Devil's Falls) je povinností zakoupení víza pro Zambii (jednorázového cca 20 USD/os., dvou a vícenásobného cca 80 USD/os.), stejně tak je třeba mít dvojnásobné vízum do Zimbabwe (cca 45 USD/os.).

Občané s jiným než českým občanstvím mohou podléhat jiným vízovým podmínkám.

Cestovní pas
Cestovní pas musí být platný po dobu nejméně 6 měsíců od data návratu. Podle změn v imigračním zákoně Jihoafrické republiky musí být cestovní pasy, kterými se budou klienti legitimovat vydány po 24. listopadu 2005, na dobu nejméně 10 let (děti min. 5 let) a musí mít alespoň 2 prázdné stránky.

Informace o cestovním pasu (číslo pasu, datum vydání a datum ukončení platnosti) musí být vyplněny na rezervaci do maximálně 14 pracovních dnů před datem odletu. Pokud se prodej uskuteční později, prosíme o neprodlené doplnění těchto údajů.

Upozornění! Cestování nezletilých!
Účastníci zájezdu ZBR - Od Harare k deltě řeky Okavango  cestující s nezletilými jsou povinny mít následující dokumenty:
- v případě nezletilého dítěte cestujícího s oběma rodiči, je nutno mít rodný list dítěte nebo jeho notářsky ověřenou kopii spolu s jeho překladem do angličtiny.
- v případě nezletilého dítěte, které cestuje s jedním z rodičů, budete potřebovat písemný souhlas druhého rodiče s cestováním dítěte. Dokument musí být přeložen do angličtiny a musí mít notářskou formu. (Souhlas platí 3 měsíce od vydání dokumentu).
- dítě cestující s osobou, která není zákonným zástupcem z/do JAR, Botswany - kromě požadovaného platného cestovního pasu musíte mít rodný list dítěte spolu s jeho překladem do angličtiny a písemným souhlasem rodičů s cestou dítěte do/z JAR. Dokument musí být přeložen do angličtiny a musí mít notářskou formu (v případě dokumentu vydaného v České republice).
Je vhodné použít obsah a formu dokumentu, které Vám poskytne prodejce rezervace. 

Pomoc poskytuje také Velvyslanectví Jihoafrické republiky v Praze, které vydává úřední dopis umožňující dítěti překročit hranice (je třeba poskytnout rodný list dítěte, cestovní pasy biologických rodičů a notářský souhlas) - v tomto případě se prosím obraťte přímo na velvyslanectví.

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Pá 08:30 - 16:30

Číslo účtu: 7677799901/5500

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.6 Kč