Ubytování IRO Obrázek0
Ubytování IRO Obrázek1
Ubytování IRO Obrázek2
Ubytování IRO Obrázek3
Ubytování IRO Obrázek4
Ubytování IRO Obrázek5
Ubytování IRO Obrázek6
Ubytování IRO Obrázek7
Ubytování IRO Obrázek8
Ubytování IRO Obrázek9
Ubytování IRO Obrázek10
Ubytování IRO Obrázek11
Ubytování IRO Obrázek12
Ubytování IRO Obrázek13

Kavkazský kvartet

Gruzie
Poznávací

Vše co potřebujete vědět o zájezdu

Program:

Cena

Základní cena zahrnuje: let pravidelnou linkou na trase Varšava - Írán (Teherán) a Arménie (Jerevan) - Varšava (možnost mezipřistání), letištní taxy, ubytování (12 nocí), přejezdy klimatizovaným autokarem nebo autobusem, stravování (12 snídaní/snídaňových balíčků a 11 obědů nebo večeří dle programu, nápoje za příplatek), služby polského zástupce během odbavení na letišti ve Varšavě, služby polského průvodce nebo polsky mluvícího zástupce místního kontrahenta během poznávací části, turistický program (viz níže), pojištění TU Europa varianta základní (úrazové pojištění a léčebné výlohy, trvalé následky, asistenční služby a pojištění zavazadel). 


Základní cena nezahrnuje: poplatek za vízum do Íránu a Ázerbájdžánu (poplatky dle ceníku), vstupné do navštívených objektů, služby průvodců, spropitné, Tour Guide System - celkem cca 290 EUR/os. (platí se povinně na místě), fakultativní výlety, další jídla na vlastní náklady (10-15 EUR/1 pokrm) a jiné osobní výdaje. 


Důležité! Přečtěte si aktuální podmínky vstupu do země.


Název zájezdu v polském jazyce: Kaukaski kwartet
Kód zájezdu: IRO  

Program

Teherán - paláce šáhů v Alpské scenérii • Masuleh - malebná vesnice mezi čajovými poli • Ardabil - mauzoleum Safíovců • Baku - bohatství historie a petrodolarů • Lahič - řemeslo v antické vesnici • Apšeronský poloostrov a Gobustán - chrámy ohně a bahenní sopky • Sheki - paláce Širvanšáhů • Tbilisi - největší klenot v koruně Gruzie • Kazbek - nejkrásnější scenérie Velkého Kavkazu • fantastické kláštery Arménie • Jerevan - město růžového Tufu


Den 1
Sraz 2 hodiny před odletem na letišti F. Chopina ve Varšavě, stanoviště Rainbow se nachází v zóně „Biura Podróży“, mezi zónou letiště B a C. Odlet do Teheránu (možnost přestupu). Aktuální letové řády sledujte na R.pl/rozklady. Tento den není v hotelu večeře.


Den 2    
Přílet do Teheránu v brzkých ranních hodinách. Po přistání a celním odbavení transfer do hotelu v okolí Teheránu, ubytování, čas na odpočinek po cestě, pozdní snídaně. Následně návštěva hlavního města Íránu, ležícího na svazích vysokého horského masivu Alborz. Teherán s několika miliony obyvatel je největším městem na Blízkém východě a nejvíce kosmopolitním městem v zemi. Navštívíme hlavní atrakci města - palácový komplex Golestán (seznam UNESCO), ve kterém uvidíme přepych, jímž se obklopovala rodina šáha. Zastavíme u věže Svobody - jedné z nejvíce charakteristických ikon města. Uvidíme také všudypřítomné malby prezentující pohled Íránské islámské republiky na různé sociálně-politické otázky. Uvidíme Národní muzeum a prohlédneme si také jednu ze šíitských mešit. Poté vyjedeme na vyhlídkovou plošinu na věži Milad, odkud je dobře vidět, jak rozlehlé je město Teherán. Návrat do hotelu. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 100 km).


Den 3
Po snídani a vystěhování pojedeme na sever, směrem ke Kaspickému moři. Během cesty zastavíme v městečku Rudbar, známém v Íránu díky marinování. Bude příležitost zakoupení místních specialit: lavashak - lisovaných ovocných archů, nebo oliv nakládaných v ořechovo-granátové omáčce. Následně přejedeme do vesnice Masuleh, cestou budeme míjet nádherně zelené čajové plantáže. Masuleh se nachází na strmém horském svahu pohoří Táleš, obklopen bujnými lesy. Houští medově zlatých domků skrývá bludiště ulic a přechodů vedoucích na vyhlídkové terasy na střechách, všude plno útulných restaurací a obchůdků s kořením a rukodělnými výrobky. Po volném čase přejezd do Raštu/Bandar-e Anzali na přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 480 km) 


Den 4
Po snídani a vystěhování z hotelu přejedeme do Ardabilu, kde navštívíme sídlo a mauzoleum prvních Safíovců - jedné z nejkreativnějších dynastií moderního Íránu. Ohromí nás neobvyklá architektura a nádherný interiérový design této budovy. Právě se Safíovci polští panovníci navázali spojenectví proti Turecku v 16. a 17. století. Po prohlídce se vydáme k hranici s Ázerbájdžánem. Po pasové a celní kontrole přejezd do Lankaran. Ubytování v hotelu a přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 540 km)


Den 5
Po snídani přejezd do hlavního města Ázerbájdžánu - Baku. Je to největší město u Kaspického moře, kde žije ¼ všech obyvatel Ázerbájdžánu. Baku vděčí za svůj rozvoj existenci ropných ložisek. Jeho bohatství se projevuje v moderních budovách obklopujících historické centrum. Prohlídku začneme u nádherně zrenovovaného Iceri Seher - bakuského starého města, kde si prohlédneme zblízka jeho symboly. Uvidíme: Panenskou věž z 12. století, Širvanšáhův palác, karavanseráj. Z kopce uvidíme panorama města, které se nachází v Bakuském zálivu s Prospektem naftařů, čili promenádou táhnoucí se podél pobřeží. Projdeme oslnivou ulicí Nizami, uvidíme také náměstí Fontán. Následně ubytování v hotelu v Baku (nebo okolí) a přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 290 km)


Den 6
Po snídani uvidíme největší atrakce obklopující ázerbajdžánské hlavní město. V Gobustánu zastavíme u prehistorické skalní rytiny dokumentující život dávných obyvatel tohoto regionu. Budeme mít také možnost dojít k jedinečným bahenním sopkám. Přejedeme přes ropná pole na Apšeronský poloostrov, kde navštívíme Chrám věčného ohně Atešgah, svaté místo zoroastriánů. Prohlídku zakončíme u neobvyklé „hořící“ hory Yanardag, z níž tisíce let uniká zemní plyn. Návrat do hotelu, volný čas a přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 80 km)


Den 7
Po snídani se vydáme do vnitrozemí. Naší první zastávkou bude Mauzoleum šejka Diri Baby ve vesnici Maraza harmonicky začleněné do vertikální skalní stěny. Architektura objektu zajímavě využívá symboliku geometrických postav a místo vycházející z duchovnosti je zahaleno četnými legendami. Následně dojedeme do Šamachi - města s bohatým dědictvím, které se během dvou tisíc let existence stávalo často arénou významných událostí. Uvidíme tam nádhernou historickou Páteční mešitu, nostalgický hřbitov Yeddi Gumbaz a rodinné hrobky Širvanšáhů. Poté projedeme kaňonem řeky Girdimančaj do staré vesnice Lahič ležící daleko od hlavních cest. Vesnice je známá díky charakteristickým, dobře dochovaným stavbám, díky rukodělným dílnám specializujícím se na výrobky z mědi a tkaní koberců. V Lahiči budeme mít možnost seznámit se s tradiční technikou výroby měděných podnosů, talířů a džbánů. Přejezd do Sheki na přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 350 km)


Den 8
Po snídani a vystěhování prohlídka Sheki. Je to jedno z nejkrásnějších měst v Ázerbájdžánu. Nachází se v nadmořské výšce 700 m, je obklopeno horami a dubovým lesem a připomíná antický amfiteátr. Bylo známé jako důležitý bod na Hedvábné stezce. Dávní vládci - chánové zde v 18. století umístili svůj letní palác v orientálním stylu. Je jedním z nejcennějších a nejkrásnějších paláců s unikátními freskami a vitrážemi v této části světa. Uvidíme také karavanseráj - bývalý hostinec pro kupecké karavany. Následně přejezd k ázerbajdžánsko-gruzinské hranici, celní a pasové odbavení. Dojezd do Tbilisi, ubytování a přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 290 km)


Den 9
Po snídani návštěva gruzínského hlavního města - Tbilisi. Přejedeme reprezentativní alejí Shota Rustaveli, cestou budeme míjet mimo jiné: oslňující budovu opery a starý parlament. Projdeme se starým městem. Uvidíme mimo jiné: pozlacenou sochu sv. Jiřího, katedrálu Sioni ukrývající jednu z nejposvátnějších relikvií Gruzie - kříž sv. Nino, náměstí Majdan (neboli Náměstí nezávislosti), stejně jako mnoho činžovních domů s balkony s ažurovými vzory. Následně vyjedeme lanovkou k pevnosti Narikala, odkud se rozprostírá jeden z nejkrásnějších výhledů na město, dojdeme také ke slavným tbiliským lázním. Následně přejezd do Mcchety, hlavního města gruzínského království Ibérie a dnes jednoho z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Zastavíme na vyhlídkovém místě u kostela Džvari, odkud je nádherný výhled, který obdivovalo mnoho ruských romantických básníků. V Mcchetě navštívíme katedrálu Sveticchoveli (v překladu Katedrálu životodárných sloupů), která byla donedávna sídlem patriarchů. V katedrále je shromážděno mnoho cenných relikvií a ikon. Návrat do hotelu v Tbilisi (nebo okolí) na přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 80 km)


Den 10
Po snídani se vydáme směrem k Vysokému Kavkazu, kterým se vine horská Gruzínská vojenská cesta. První zastávkou bude vyhlídkové místo u pevnosti Ananuri, která se nachází na strmém svahu u jezera Žinvali. Následně přejedeme Křížovým průsmykem a dojedeme do Stepancmindy (česky Svatý Štěpán, dříve Kazbegi) - horského městečka na hranici s Ruskem. Za hezkého počasí se odtud rozprostírá nádherný výhled na vrcholky Kavkazu s masivem Kazbek (5033 m n. m.). Tady přesedneme do terénních aut a dojedeme ke kostelu Cminda Sameba (kostel Nejsvětější Trojice). Fotografie tohoto chrámu ze 14. století je ozdobou všech alb a průvodců po Gruzii. Během výletu oběd. Následně návrat do hotelu v okolí Tbilisi na přenocování. Následně pro zájemce večeře v tradiční restauraci spojená s uměleckým programem (za příplatek cca 45 EUR/os.). (Trasa cca 300 km)


Den 11
Po snídani vystěhování z hotelu a přejezd k arménské hranici. Po celním a pasovém odbavení navštívíme klášterní komplex Haghpat (z 10. - 13. století), který je nejvýznamnějším příkladem středověké arménské architektury. Následně přejezd a prohlídka dalšího klášterního komplexu z 10. století - Sanahin. Tyto dva komplexy zapsané na seznamu UNESCO byly výzkumnými středisky, kde se vyučovaly humanitní vědy, byly vedeny vědecké diskuze a vznikaly vědecké práce. Následně přejezd k horskému jezeru Sevan, které je nazýváno smaragdem Arménie. Je to druhé největší sladkovodní horské jezero na světě, které se nachází v nadmořské výšce cca 1900 m. Návštěva kláštera Sevanavank z 8. - 9. století. Takzvaný „Černý klášter“ byl dle legend místem vyhnanství vysoce urozených, stejně jako hříšných duchovních. Ženy zde měly vstup zakázán. Přejezd do hotelu v okolí Cachkadzor na přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 250 km)


Den 12
Po snídani přejezd do Geghamských hor. Dojedeme ke klášteru Geghard (nazývanému klášterem kopí), který je částečně vytesaný do skály. V klášteře je uloženo kopí římského vojáka Longinuse, kterým měl být probodnut bok Ježíše Krista. V současné době je jedním z nejnavštěvovanějších církevních objektů v Arménii, původně sloužil jako pohanský chrám, spojený s vyvěrající vodou uvnitř jeskyně. Následně přejedeme do města Garni, ve kterém navštívíme ruiny letního paláce arménských králů se zrenovovaným chrámem boha Mitry. Je jediným objektem tohoto druhu v celém bývalém Sovětském svazu. Brzy odpoledne přejezd do hlavního města Arménie - Jerevanu a procházka městem. Začneme u Kaskády - zajímavé urbanistické koncepce, před níž vznikla galerie současného sochařství pod širým nebem. Odtud projdeme kolem budovy opery na severní bulvár, reprezentativní promenádu hlavního města. Po volném čase přejedeme k památníku věnovanému obětem arménské genocidy z roku 1915. Přejezd do hotelu na přenocování. Tento den oběd nebo večeře. (Trasa cca 80 km)
 

Den 13
Po snídani vystěhování z hotelu (do 10:00 hodiny). Následně transfer na letiště v Jerevanu a návrat do Polska (možnost mezipřistání).


Upozornění k programu
- Pořadí jednotlivých bodů programu může být změněno či obráceno.
- Průvodce neprovází po muzejních objektech.
- Výše uvedené popisy fakultativních výletů jsou pouze informativní a nejsou obchodní nabídkou. Nezaručujeme, že budou všechny realizovány. Úplný seznam fakultativních výletů i s aktuálními cenami je dostupný u našich průvodců/delegátů.
- Nejdražší zemí regionu je Ázerbajdžán, kde jsou ceny vyšší než v České republice. Nikde není problém se zásobováním. Ve všech navštívených státech je nutná výměna peněz na místní měnu: Íránský riál (IRR), Gruzínské lari (GEL), Arménské dramy (AMD) a Ázerbájdžánský manat (AZN). Aktuální kurzy lze nalézt na internetových stránkách www.cnb.cz.
- V Íránu není možné platit mincemi EUR. Akceptovány jsou pouze bankovky. Stejně tak nelze platit USD starého typu, tzn. s malými podobiznami prezidentů.
- Nelze vybírat peníze z iránských bankomatů.
- Írán je zemí, která striktně dodržuje zásady muslimského náboženství, proto je přísně zakázáno dovážet do Íránu jakýkoliv alkohol.
- V Íránu musí mít ženy vlasy zakryté šátky a nosit široké kalhoty nebo sukně a také halenky zakrývající: výstřih, ruce po zápěstí a nohy ke kolenům. Muži musí mít zahalená ramena a nosit dlouhé kalhoty (šortky, bermudy, legíny - nejsou povoleny). Tyto pokyny se vztahují i ​​na turisty.
- Vzhledem ke specifikům náboženských zemí, zejména v období svátků (místní státní a náboženské svátky) se může změnit organizace poznávací a pobytové části (např. pořadí prohlídek, otevírací hodiny muzejních objektů a chrámů, hodiny servírování pokrmů a jejich složení).
- Írán je z turistického hlediska zcela bezpečnou zemí. Časté předsudky pocházejí výhradně z politických vztahů mezi Íránem a ostatními zeměmi. Ve skutečnosti jsou Íránci známí svou pohostinností a přátelským přístupem k turistům.
- Klienti s izraelským vízem se nemohou zúčastnit výletu.
- Cestovní pas musí být platný min. 6 měsíců od data návratu.
- Vzhledem k zákonům Íránské islámské republiky nemohou ženy obsadit první řadu v autobuse, který se pohybuje po celé zemi. Týká se to také těch, kteří si zakoupili „příplatek za první místa v autokaru“. Možnost obsazení sedadel od druhé řady autobusu.
- V Gruzii, Ázerbájdžánu a Arménii je stále nejpopulárnějším cizím jazykem ruština. Na rozdíl od všeobecně rozšířeného přesvědčení, nemají obyvatelé Kavkazu nic proti používání tohoto jazyka. 
- V Gruzii, Ázerbájdžánu a Arménii místní bankomaty a platební terminály přijímají karty zahraničních bank. V méně rozvinutých oblastech je potřeba mít hotovost. 
- S dotazy ohledně pokrytí v Gruzii, Ázerbájdžánu a Arménii a poplatků za roamingové služby se obraťte přímo na svého operátora.
- Vzhledem ke složité politické situaci v oblasti je třeba být připraven na podrobnější hraniční kontroly - jak pasové, tak i celní. Na většině hranic budeme také měnit autokary, což obvykle zahrnuje přechod se zavazadlem na vzdálenost několika set metrů.
- Pro všechny léky dovážené do Gruzie by měli mít klienti lékařské předpisy/osvědčení a vše mít v příručním zavazadle. V opačném případě mohou být hlavní zavazadla rozbalena a léky bez certifikátů mohou být zabaveny. Do Gruzie platí absolutní zákaz dovozu léků obsahujících kodein nebo pseudoefedrin (např. Ibuprofen). Potřebné informace získáte na Gruzínské ambasádě v Praze tel. 233 311 749. Každé zavazadlo je před opuštěním příletové haly zrentgenováno. Stejný postup je i u odletu: zde je kontrola ikon, nožů, starožitných suvenýrů. Každý takovýto předmět musí mít oficiální certifikát povolující vývoz ze země. Některé obchody jej vydají hned, ale ne vždy a ne všude.
- Vzhledem k odlišné bakteriální flóře doporučujeme koupit si léky na žaludeční potíže typu Stoperan (tyto léčivé přípravky jsou povoleny v Gruzii a není zapotřebí lékařského potvrzení).
- Pohodlné boty. K mnoha atrakcím je třeba dojít kamenitými cestami do kopce. Nezapomeňme, že na každé trase zdoláváme úseky přes hory, kde se počasí může výrazně lišit od údolí. Doporučuje se teplejší oblečení, které také chrání před deštěm a opalovací krém. Upozornění! Nejedná se o zimní bundy.     
 

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je závazný a je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu nebo změny obsahu vyhrazeny.

Víza - informace pro prodejce

Vízum do Iránu  
- občané ČR potřebují pro vstup na území Iránu vízum
- žádosti o vstupní vízum zpracovává zastupitelský úřad Íránu v Praze (je nutná osobní návštěva)
- poplatek za vízum je cca 60 EUR
- podmínkou je držení cestovního pasu platného ještě min. 6 měsíců po vypršení platnosti víza  


Vízum do Ázerbájdžánu
Pro občany ČR platí vízová povinnost pro vstup na území Ázerbájdžánu. Víza pro pobyt v Ázerbájdžánu v Praze lze získat na konzulárním úseku Velvyslanectví Ázerbájdžánu v Praze nebo plně elektronicky prostřednictvím služby ASAN, a to na webu https://evisa.gov.az. Poplatek je 20 USD. Získat vízum na mezinárodním letišti Heydara Aliyeva v Baku není možné. 


UPOZORNĚNÍ! Osoby, které mají v cestovním pase razítka z Arménie, mohou čelit odmítnutí vstupu do Ázerbájdžánu i přes platné vízum. Účastníkům zájezdu, kteří byli dříve v Arménii, doporučujeme vyměnit si cestovní pas před podáním žádosti o vízum do Ázerbájdžánu. Tato nepříjemnost se týká pouze Ázerbájdžánu, Arménské pohraniční úřady nedělají problémy se vstupem do země po předchozím pobytu v Ázerbájdžánu.

Hotel

Hotely odpovídající standardu *** dle kategorizace organizátora - obvykle se nachází mimo centra měst.

Pokoje: dvoulůžkové pokoje, které jsou vybaveny koupelnou s WC (v některých hotelech jsou tradiční irácké toalety), klimatizací a často TV.

Vybavení: lobby, restaurace a bar.

Strava: kontinentální snídaně (formou bufetu) a obědy nebo večeře dle programu (formou bufetu nebo menu servírované ke stolu, nápoje za příplatek).

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny. 

Hodnocení

Nejbližší termíny do hotelu

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otevírací doba

Po - Ne 09:00 - 20:00

Číslo účtu: 7677799901 / 5500

Obchodujeme s aktuálním kurzem 1zł = 5.9 Kč